CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (kısaca CHP), 9 Eylül 1923'te kurulan, Atatürkçülük ve sosyal demokrasi görüşlerini benimsemiş bir merkez sol Türk siyasî partisidir. Parti tüzük ve programında belirtilen bu görüşlerin yanında sosyalist ve sosyal liberal eğilimler de barındırmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yasal siyasi partisi olma özelliğini taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kalmış ve 1946'ya dek genellikle tek parti yönetimini uygulamıştır. Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalmış siyasi partidir. Millet İttifakı'nda yer alan partinin TBMM'de 144 milletvekili bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından[1] "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsenmiştir.

12 Eylül Darbesi'nin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış; daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69. yıldönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açılmıştır.

CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk'ün vasiyeti ile tasarruf haklarını CHP'ye bıraktığı Türkiye İş Bankası'nın bir bölüm hissesinin de sahibidir. CHP'nin tasarruf hakkına sahip olduğu %28,1'lik orandaki bu banka hisselerinin kazancı, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmaktadır.

2010 yılından beri genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu yapmaktadır.

Su sorununa 'danslı' çözüm! CHP'li İzmir Belediyesi İBB'nin izinden gidiyor...
Canan Kaftancıoğlu kimdir? Nereli? Ne iş yapıyor? Bakan Soylu: Biraz dürüstsen o ortak bildiriyi düzelttirdiğin büyükelçiyi açıkla!
Kılıçdaroğlu'ndan ekonomi eleştirisi: Faizi hep beraber ödüyoruz CHP içindeki kavgayı kim kazanacak? Atatürkçüler mi, radikal solcular mı? Maskeyle yüzünü kapatarak erken seçim isteyen kişi, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin çıktı! Gara şehidinin babasından Kılıçdaroğlu'na Demirtaş tepkisi Kılıçdaroğlu: İktidara geldiğimizde Demirtaş'ı da, Kavala'yı da serbest bırakacağız Bahçeli'den 48 sayfalık mutabakat metnine tepki: Tam takır kuru bakır! Kılıçdaroğlu'ndan eşcinseller için yasal düzenleme vaadi Kılıçdaroğlu'ndan istifası istenen İmamoğlu ve Yavaş'a destek Nedim Şener: Kılıçdaroğlu, Pensilvanya ile görüşmesini yalanlayamıyor Kılıçdaroğlu: En geç iki yıl içerisinde Suriyeli kardeşlerimizi yolcu edeceğiz CHP Parti Meclisi'nden karar: Kurultay 1 yıl ertelendi Kılıçdaroğlu: Biz de sütten çıkmış ak kaşık değiliz Kılıçdaroğlu'na Semra Güzel'in skandal fotoğrafları soruldu: Fotoğrafın muhatabı Erdoğan'dır Kılıçdaroğlu grup toplantısında, Türkiye'yi ayağa kaldıran görüntülere ilişkin tek kelime etmedi! Tanju Özcan: Kararın adından kara kara düşünüyorum, sığınmacılarla ilgili değişik planlarım var CHP'de yine taciz iddiası! Genç kadının babası Meclis Üyesi Mehmet Bilgin'i dövdü Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanlığı seçimi mesajı! Kılıçdaroğlu'ndan İmamoğlu'na destek mesajı: Haksız suçlamalar var Muhalefetin adayı kim olacak? Partiden bir kişi ilk kez isim verdi CHP, İBB'ye başlatılan teftişten sonra harekete geçti! CHP heyeti bugün Sayıştay'a gidiyor CHP lideri Kılıçdaroğlu: Sokağa çıkmayacağız Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, partilerin üye sayılarını güncelledi CHP'de Tanju Özcan ve Alim Karaca için bugün karar çıkması bekleniyor! CHP'li Faik Öztrak'a Özgür Özel'in "Orta Çağ Zihniyeti" benzetmesi soruldu Tanju Özcan'dan uyguladığı ırkçı tarifenin durdurulmasına tepki Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız'dan Kılıçdaroğlu'na davet: Kapıda karşılayacağım