CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (kısaca CHP), 9 Eylül 1923'te kurulan, Atatürkçülük ve sosyal demokrasi görüşlerini benimsemiş bir merkez sol Türk siyasî partisidir. Parti tüzük ve programında belirtilen bu görüşlerin yanında sosyalist ve sosyal liberal eğilimler de barındırmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yasal siyasi partisi olma özelliğini taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kalmış ve 1946'ya dek genellikle tek parti yönetimini uygulamıştır. Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalmış siyasi partidir. Millet İttifakı'nda yer alan partinin TBMM'de 144 milletvekili bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından[1] "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsenmiştir.

12 Eylül Darbesi'nin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış; daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69. yıldönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açılmıştır.

CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk'ün vasiyeti ile tasarruf haklarını CHP'ye bıraktığı Türkiye İş Bankası'nın bir bölüm hissesinin de sahibidir. CHP'nin tasarruf hakkına sahip olduğu %28,1'lik orandaki bu banka hisselerinin kazancı, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmaktadır.

2010 yılından beri genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu yapmaktadır.

Mansur Yavaş'a zor sorular
Cem Uzan şimdi de HDP'lilere oynuyor CHP'liler tek tek mahkemeye verdi
CHP'li Nadir Ataman milyonluk tekneyle sefada Kılıçdaroğlu'ndan 2023 açıklaması İBB'de araç masrafı 4 katına çıktı TBMM'de 'Führer' gerginliği Mecliste rahatsızlanmıştı 'Ahlaksız Ercan'ın CHP ilişkisi CHP'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu Kılıçdaroğlu tutuklanacak mı? AK Parti'li Cora'dan CHP'li Kaya'ya Trabzonspor tepkisi 'Bu çürümüşlük tedavi edilemez!' Kaftancıoğlu'nun köpeğini yazdı İnce kendisini fiziğe verdi Esenyurt suların altına böyle böyle batıyor FETÖ kanallarına CHP desteği Sürpriz ziyaret CHP'de kurultay tarihi belli oldu! Seyircisiz olacak CHP'li başkan görevden uzaklaştırıldı "Sabrın da bir sınırı var!" Canlı yayında çağrıda bulundu CHP'li ismin başkanlığı düştü Bu millet de seni anlamıyor Levent Gök TBMM Başkanvekilliğine aday olmayacak Kılıçdaroğlu: 83 milyon için yürüdük 'Adaylık' sorusuna yanıt verdi Fenerli Kılıçdaroğlu'ndan Beşiktaş'a destek Tüm ilişkileri deşifre oluyor! Bahçeli'den Kılavuz'a uyarı!