Cemal Kaşıkçı

Cemal Kaşıkçı 13 Ekim 1958'de Suudi Arabistan'ın Medine kentinde dünyaya geldi. 1985 yılında ABD'deki Indiana State University'den mezun olan Kaşıkçı, sonrasında ülkesine dönerek gazetecilik yapmaya başladı.

1991 - 1999 yılları arasında Al Madina gazetesinin yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği vekilliği yapan Kaşıkçı, bu süreçte Afganistan gibi ülkelerden haberler geçti, 1987-95 yılları arasında eski El Kaide lideri Usame bin Ladin ile Afganistan ve Sudan'da söyleşiler yaptı.

Daha sonra İngilizce yayın yapan Arab News'in başında dört yıl çalışan Kaşıkçı, buradan geçtiği Al Watan'ın yazı işleri müdürlüğünde 52 gün görev yapabildi, gazetede ülkedeki dini yapıyı eleştiren yazıların çıkması üzerine görevden alındı.

Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, İngiltere ve ABD'de Suudi Arabistan Büyükelçiliği yapan Prens Türki al Faysal'ın danışmanlığına getirildi. 2008 yılında tekrardan Al Watan'ın yazı işleri müdürlüğüne getirildi ve 2010 yılında gazetede yayınlanan eleştirel yazılar nedeniyle bir kere daha görevden alındı.

Kaşıkçı 2 Ekim 2018 tarihinde evlilik evraklarını hazırlamak amacıyla girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadı. Yaklaşık iki hafta sonra Suudi Arabistan Kaşıkçı'nın konsoloslukta yaşanan arbedede öldüğünü açıkladı. Ancak cesedinin yeri hakkında bilgi vermedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ölümünün 3. yılında anıldı
Cemal Kaşıkçı yaşıyor mu? Kaşıkçı cinayetinde korkunç detay! Öldürücü dozda uyuşturucu almışlar...
MİT: Ülkemizi hedef alan casusluk faaliyetlerini deşifre ettik Kaşıkçı cinayetinde Selman tepkisi Biden yönetiminden Kaşıkçı adımı Senato'dan 'Kaşıkçı' için mektup Kaşıkçı belgeseli Türkiye ve MİT'in başarısını ortaya koyuyor Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili flaş gelişme Kaşıkçı cinayeti davasındaki karara BM'den tepki Suudi Arabistan'da yazar Salih Şeyhi hapishanede öldü "Tandırı yaktım 'Yallah' dediler" Asıl yargılama Türkiye’de başlıyor Prens Selman'dan imaj düzeltmek için Hollywood'a kanca! Kaşıkçı'nın nişanlısından Premier Lig'e mektup Nedim Şener yazdı: Kaşıkçı cinayetinde sır mektup Cemal Kaşıkçı'nın infaz emri Selman'ın ofisinde verildi! Kaşıkçı davasında flaş gelişme! İddianame hazır! Suudilerin hacklediği Bezos'tan Kaşıkçı paylaşımı! Süddeutsche Zeitung’ten Kaşıkçı kararına tepki! Fahrettin Altun, uluslararası medyaya seslendi! BM raportörü Kaşıkçı için makale kaleme aldı! Washington Post, Suudileri topa tuttu Altun: Dünyanın zekasıyla alay etmektir... Kaşıkçı cinayetinde 5 kişiye idam! ABD'den eski İstanbul Başkonsolosu'na yaptırım! Ünlü CEO'nun 'Kaşıkçı' pişmanlığı! Lindsay Lohan Suudi Prensi ile aşk yaşıyor! TRT World Forum’da “Kaşıkçı Cinayeti” konuşuldu TRT World Forum'da Kaşıkçı için özel oturum...