Bursa

Bursa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 2.901.396 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya'da 28. Türkiye'de 1. sırada yer almaktadır. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr'dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.

Ekonomik açıdan Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli birkaç sanayi kentinden biridir. Şehir İstanbul'dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-10 sezonunda Süper Lig şampiyonudur.

Bursa, sanayi istatistiklerine göre Türkiye'nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezidir. CNN International tarafından Türkiye'nin Detroit'i yakıştırması yapılmıştır. Tofaş-Fiat, Renault, Bosch, Peugeot, Karsan Otomotiv, binek otomobil ve ticari araçlar ile Cobra Güleryüz otobüs fabrikaları Bursa'da bulunmaktadır. Bursa'nın otomotiv sanayinin Türkiye'de merkezi olmasından dolayı kurulan Bursa Otomobil Müzesi yine bu şehirde bulunmaktadır.

Emekli öğretmen cinnet getirdi: Önce eşini bıçakladı sonra intihara kalkıştı!
'Zeytinime dokunma' eylemine katılan CHP'li başkanın zeytinlikleri katlettiği ortaya çıktı Bursa Ramazan İmsakiyesi 2022 • Bursa iftar, sahur, teravih vakti
Bursa'da 3,9 büyüklüğünde deprem Kadın polis, meslektaş eşinin tabancasıyla kafasına sıktı BUDO'ya hava muhalefeti engeli! İşte iptal edilen seferler... BUDO'nun bazı seferleri hava şartları sebebiyle iptal edildi Nişan takılarını vermeyen nişanlısını öldürdü, kayınvalidesini yaraladı! Çocuk parkında tüyler ürperten olay! Kadın hakimin cesedi iple asılı bulundu! BUDO'nun bazı seferleri hava şartları sebebiyle iptal edildi Atık yağ fabrikasında peş peşe patlamalar! Yolda yatan köpeğin üzerinden aracıyla geçti! Lüks cip bariyerleri aştı, fabrika otoparkına düştü! Anbean kamerada... Kar yağışını seyretmek için tepeye çıktı, tuvaletini yaparken uçurumdan yuvarlandı! Bursa'da film sahnelerini aratmayan uyuşturucu operasyonu kamerada! Cezaevine girmek istemeyen şüpheli, 9 kişiyi rehin aldı "İznik Gölü'nde intihar edeceğiz" diyerek kayıplara karışan kardeşlerden acı haber Düğün sahipleriyle komşuların yüksek ses kavgası kamerada! Yol verme kavgasında bıçaklar konuştu! Dehşet anları kamerada... Pazar poşetleriyle oynayan kadın düğüne renk kattı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: Değer üretmeyen işlemleri yok ediyoruz! Bursa'da şiddetli sağanak, su baskınını beraberinde getirdi! Alkollü şahıs 4 metre yükseklikten dereye düştü! Bursa'da sıra dışı hayvan taşıma tekniği kamerada Hastalarına köpek muamelesi yapan doktora soruşturma! AK Parti'li eski vekil kansere yenildi Bıçaklanan iki arkadaş yaralı halde kafeye sığındı! Bursa Bayram Namazı Saati 2021! Kurban Bayramı namazı saat kaçta? TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Parseker: Sürdürülebilir kalkınma için mekânsal planlama şart Bu katran gibi su Marmara'ya akıyor!