Borsa İstanbul

30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun’un 138. maddesi uyarınca Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri yapmak üzere Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte kurulmuştur.

Sermaye piyasamızda borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili Bakanın onayı sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır.

Borsa İstanbul’un başlıca amacı ve faaliyet konusu; "Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde,sermaye piyasası araçlarının,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak,bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir."

Bu bağlamda 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na dayanılarak kurulan Borsa İstanbul özel hukuk tüzel kişiliğini haizdir. Borsa İstanbul yetkili olduğu konu ve alanlarda kendi iç düzenlemelerini yapabilmektedir.

Borsa Devre Kesti! 18 Ocak 2022 Borsa İstanbul (BIST) Neden durdu? Devre Kesici Kaç Dakika?
31 Aralık Borsa açık mı, Yarım gün mü? Yılbaşında Borsa İstanbul açık mı? Pasifik GYO halka arz eşit mi? Hisse fiyatı ne kadar? Pasifik GYO halka arz ne zaman?
Kızılbük GYO Halka Arz Eşit mi? Kızılbük GYO Halk Arz Ne Zaman? Gen İlaç halka arz nedir? Hisse Fiyatı ne kadar? Talep toplama tarihleri... Yabancı hisse senedi nasıl alınır? Yurt dışı borsalarda hisse senedi alım satımı nasıl yapılır? Borsa saat kaçta açılıyor? BİST çalışma saatleri 2021 Borsadaki şirketlerin değerini kim düşürüyor? Bu hafta borsa kaybettirdi, altın ve döviz kazandırdı Borsa bugün neden düştü? 16 Şubat 2021 BIST neden düştü? Arzum hisse alınır mı? Hisse fiyatı ne olacak? Arzum borsa kodu belli oldu! Bitay güvenilir mi? Bitay devlet onaylı mı? Borsa İstanbul Katar'a mı satıldı? İşte işin aslı... Borsa güne rekorla başladı Borsa rekorlara devam ediyor Borsa İstanbul rekor yeniledi Borsa oynamak haram mı? Hisse satışından kazanılan para caiz mi? Borsa İstanbul'da 27 Temmuz'dan beri bir ilk Albayrak'tan Borsa İstanbul müjdesi Borsa devre kesici ne demek? Borsa İstanbul devre kesici ne anlama geliyor? Borsa çakıldı! 29 Temmuz Borsa neden düştü? 21 Temmuz Borsa Neden düştü? Borsa İstanbul'da iki sıfır atılırsa ne olacak? Neler değişecek? Son 11 yılın en iyi performansı! Borsa çalışma saatleri! Borsa saat kaçta açılır, kapanır? İşte BIST 100'de çeyrek ve yıllık bazda kârını artıran 20 şirket! 24 Nisan'da borsa açık olacak mı? Açıklama geldi Borsada endeksten iki sıfır atılıyor Borsa, günü düşüşle tamamladı... Borsa İstanbul, günü yükselişle tamamladı... QNB Finansbank'ın hisselerinde rekor artış