Bingöl

Etimoloji

Bingöl ismi Erzurum - Muş sınırında Varto ilçesinde yer alan Bingöl Dağı'ndan gelmektedir. 1944'e kadar Çapakçur ismi resmi olarak kullanılmıştır. Çapakçur Kalesi sarp ve dağlık mıntıkada olduğundan, kent merkezi belirsiz bir tarihte dere yatağındaki Çewlig veya Çolig mevkine taşındı. 16. yüzyıldan beri Türkçe biçimiyle kaydedilmiş olan Bingöl Dağı'nın adı 4 Ocak 1936'da kurulan Bingöl iline, 13 Aralık 1944'te ise il merkezi olan Çolik (Çapakçur) kasabasına verildi.

Tarihçe

1927 yılına kadar Çolik (Çapakçur) isimi ile Genç Vilayeti'nin bir ilçesi idi. 4 Ocak 1936 tarihinde Bingöl iline merkez olmuştur.

Coğrafya

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ili 38 27' ve 40°27' doğu boylamlarıyla 41°20' ve 39°54' kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

Bingöl doğuda Muş, kuzeyde Erzincan ve Erzurum, batıda Tunceli ve Elazığ, güneyde ise Diyarbakır ili ile komşudur. Bingöl'ün yüzölçümünün yüzde 22.82'si merkez ilçeye aittir. Merkez ilçeden sonra sırasıyla Genç Karlıova ve Solhan gelmektedir. Rakımı en düşük ilçeler İl merkez ve Genç ilçe merkezidir. Rakımı en yüksek ilçe ise Karlıova'dır.

İlde belli başlı yaylalar ise; Bingöl Yaylası, Şerafettin Yaylaları, Genç'te Çötele (Çotla) Yaylası, Karlıova'da Hırhal ve Çavreş Yaylası, Kiğı'da Kiğı Yaylası ve Dağın Düzü Yaylaları, Adaklı'da Kârer Yaylası'dır.

İklim

Kuzeyden sokulan nemli ve serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak kışları soğuk geçmektedir. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Bingöl’de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 derecedir. Yıllık yağış tutarı 873.7 mm kadar olup kar yağışlı gün sayısı 24.5 gün, donlu gün sayısı ise 94.1 gün kadardır.

Bingöl'deki PKK saldırısında şehit olan işçilerin kimlikleri belli oldu!
İşte Tunceli ve Bingöl'deki yangınlarda son durum Bingöl'deki orman yangınları kontrol altında!
Bingöl'de korkutan deprem Elazığ'ın Maden ilçesinde 4.3 büyüklüğünde deprem! Şahap Kavcıoğlu kimdir? Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu biyografisi Çocuğa cinsel istismar hükümlüsü, çatıda yakayı ele verdi Bingöl’de feci kaza: 2 ölü, 5 yaralı Bingöl'de 4.0 büyüklüğünde deprem Eşek esprileri CNN muhabirini çıldırttı Bingöl'de 4.3'lük deprem Canlı yayına deprem arası Bingöl bugün de 5.6 ile sallandı! Bingöl'de 2'si 4 üzeri 90 artçı deprem ''Bu iki bölgede deprem beklentimiz var'' Bingöl'de 5.7'lik deprem! Pelin Portakal kimdir? Fatih Portakal'la akraba mı? Naci Görür'den Van depremi uyarısı Bingöl'de korkutan deprem! Yere yığıldı, korona endişesiyle kimse dokunamadı AK Parti'li Cevdet Yılmaz'ın acı günü Bingöl'de korkutan deprem! Kayak yapıyorlardı! Dehşeti yaşadılar... Kayak yapıyorlardı! Dehşeti yaşadılar... Elazığ depremi sonrası hangi iller risk altında? Bingöl'de deprem! Bu kez Doğu Anadolu sallandı... Hainler bomba yapımında kullanıyor... Emre Can'dan örnek davranış! 175 timin katılımıyla 'Kıran-5' operasyonu başladı DEAŞ'ın Türkiye'ye gönderdiği terörist yakalandı!