Balıkesir

Balıkesir, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on yedinci şehri. Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde, topraklarının bir kısmı ise Ege Bölgesi'nde yer alan ilin hem Marmara hem de Ege Denizi'ne kıyısı bulunur. Türkiye genelinde ise iki deniz ile komşu olan sadece 6 il vardır. İl, Kuzeybatı Anadolu'da bulunmaktadır. Doğusunda Bursa ve Kütahya illeri, güneyinde Manisa ve İzmir illeri ve batısında Çanakkale ili vardır. Ayvalık ilçesinden de Yunanistan'ın Midilli Adası'na komşudur.

İl nüfusu 2016 itibarıyla 1.196.176'dır. İlin yüzölçümü 14.583 m²'dir. İlde km²'ye 82 kişi düşmektedir. Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe, 254 kişi ile Karesi'dir. İlin denizden yüksekliği 145 metredir. 2016 yılında TÜİK verilerine göre 20 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1129 mahalle bulunmaktadır.

Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup bamya, börülce, kavun, zeytin, zeytinyağı, kelle peyniri gibi zirai ürünleri ile ayrıca daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla meşhurdur. Yağcıbedir halısı, kolonyası, kaymaklısı, kozak üzümü, ayvalık tostu, saçaklı mantısı ve höşmerimi diğer bilinen yöresel ürünleridir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ilk jet üssü olan 9. Ana Jet Üs Komutanlığı ile 6. Ana Jet Üs Komutanlığı Balıkesir'de bulunmaktadır.

Meteoroloji’den 'çok kuvvetli yağış', buzlanma ve don uyarısı
Çok sayıda ilde hissedildi... Ejderha dövmeli hanımağadan vahşet!
Genç kızları kaçırıp tecavüz edip parmaklarını kestiler.. Kuduz şüphesi endişe yarattı! O bölge karantinaya alındı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nden ceazevlerine eğitim desteği! Şehirlerin eski isimleri! Son yüz yılda ismi değişen şehirler Balıkesir'de 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi Çiftçinin gözbebeği olan biberiyede verim arttı, fiyatlar yüz güldürdü Su altında miteolojik dünya! Su Altı Heykel Galerisi dalış tutkunları için sergileniyor Balıkesir’de korkunç kaza: Polis aracı ile kamyonet çarpıştı, 2’si polis 3 yaralı var Şehir hayatının kaotik yapısından sıkılanlar için Türkiye’de yaşanacak en güzel yerler Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iletişim bilgileri Altın madalya kazanan şampiyon güreşçi Yasemin Adar Yiğit Burhaniye’ye konuk oldu Balıkesir'de Üniversite öğrencileri 26 Eylül'de eğitime başlıyor! Eğitimin ilk haftası değerlendirmeler yapıldı Balıkesir'de orman yangını: Havadan ve karadan müdahale ediliyor! Balıkesir'de TOKİ Sosyal Konut Projesi Hangi ilçelerde yapılacak? Başvuru şartları nelerdir? Balıkesir açık arttırma online arsa satışı! Açık arttırma arsa satışı başvurusu nereden, nasıl yapıl Geri manevra yapan kamyonetin altında can verdi! Türkiye’den 3 şehir daha UNESCO Öğrenen Şehir Küresel Ağı’nda! İşe düzensiz gelme yüzünden tartıştığı çalışanını tüfekle vurarak öldürdü! Tarım ilacı karışan derenin rengi kırmızıya döndü! İnşaat halindeki binadan atlamak istedi, 3 saatte ikna edildi Dehşete düşüren cinayetin nedeni intihar notuyla ortaya çıktı Balıkesir Susurluk'taki orman yangını kontrol altına alındı Kaçtıktan 25 gün sonra bulunan boğaya AHBAP Derneği talip oldu Balık avlamak için denize açılmıştı! Kayboldu Yüksek kazanç vaadiyle kurulan Turgo Shared sistemi çöktü! Çok sayıda mağdur var Poyraz etkili oldu, Bandırma'da deniz seferleri iptal edildi