balık

Balıklar su yaşamındaki en önemli varlıklardan bir tanesidir. Bulunmuş olan en eski balık fosilleri 500 milyon yaşındadır. Günümüzün balıkları kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) ve kemikli balıklar (Osteichthyes) olarak ikiye ayrılırlar. Bunlar gibi diğer iki grubu oluşturmuş olan placodermi (zırhlı balıklar) ve acanthodiinin (dikenli köpek balıkları) nesilleri 300-400 milyon yıl evvel tamamen tükenmiştir.

Bir kulakçık ve karıncıktan meydana gelen yüreklerinde daima kirli kan bulunur. Yürekten çıkan kirli kan solungaçlarda temizlendiğinden, vücutta temiz kan dolaşır. Ağızdan alınan su, solungaçlardan dışarı atılırken suda çözülmüş oksijen, osmozla kana verilir. Bu arada suda bulunan besinler ise yutulur. Köpek balıklarında su hem ağızdan hem de ilk solungaç yarığından alınır. Tuzlu su balıkları su içtikleri halde, tatlı su balıkları su içmezler. Gerekli su ihtiyaçlarını solungaç zarlarından osmozla alırlar. Deniz balıkları içtikleri suyun tuzunu böbrekle değil, solungaçları ile ayırır. Balıklarda göğüs ve karın yüzgeçleri çift, sırt, kuyruk ve anal yüzgeçleri tektir. Tek yüzgeçler nadiren birden fazla olsalar da simetrik çiftler meydana getirmezler.

Uçan balıklar çok gelişmiş olan göğüs yüzgeçlerini açarak bir-iki dakika su üstünde uçabilirler. Yaşadığı yerlerde su kuruduğu zaman balçığa gömülüp akciğer solunumu yapabilen, sürünerek gölden göle geçebilen, kısa bir süre havada uçabilen, elektrik ve ışık üretebilen çeşitli balık türleri mevcuttur. Balıkların pulları birbirleri üzerine kiremit gibi dizilmiş, kemiksi, kaygan ve antiseptiktir. Antiseptik mukus salgısı, üzerine yapışan bakteri ve sporları yok eder.

Balıkların harekette önemli rol oynayan değişik kuyruk tipleri mevcuttur. Çatallanmış kuyruk tipine “difiserk”, çatallı olup eşit parçalı olana “homoserk”, köpek balıklarında olduğu gibi çatalları eş olmayan kuyruk tipine de “heteroserk” denir.

Balıklar omurgalı canlılar içerisinde sayıca en fazla olanıdır. Çalışmalarda balık türünün 40.000 kadar olduğu söylenmektedir.

Balıkların günümüzde sportif ve akvaryumdaki değeri yanında büyük bir protein kaynağı olması ticarî değerini arttırmaktadır. Balıkların yeryüzündeki dağılımları o kadar geniştir ki, Antarktika sularında, sıcak tropikal sularda, acı sularda, tatlı sularda, ışığın ulaştığı dağ derelerinde veya insanların henüz ulaşamadığı oldukça derin ve karanlık sularda yaşayabilmektedir. Üç türlü beslenme görülür: otobur, etobur ve hepçil. Yalnız çenelerinde değil, bütün ağız boşluklarında ve yutaklarında sıralanış ve şekil olarak birbirinden farklı birçok diş bulunur. Bu genelde beslenme şekillerine göredir. Bazılarında farinks (yutak) dişleri gelişmiştir. Yalnız mersin balıklarında ve demet solungaçlılarda diş bulunmaz.

Somon balığı korona mı yayıyor?
'Şehrin ortasında bir bomba' Küçükçekmece Gölü'nde tedirgin eden görüntüler
Amerikalının bıraktığı balıklar bulunamadı! Yasağa uymayan yaşlı adam böyle bulundu Görüntüler tepki çekmişti! Belediye harekete geçti Baraj gölündebalıkları çuvallarla topladılar Murat Övüç balıkçı videosu! Balıkçıların palamut oyunu: ‘Tombik’ çıktı 'Felaket balığı' yeniden görüntülendi Mersin'de kaybolan bekçiden acı haber! Sapanca'da hayalet ağ ile balık ve ördek katliamı! Bakan Pakdemirli duyurdu: Ödemeler bugün yapılacak Binlerce 'penis balığı' kıyıya vurdu! Erzurum'un gizemli gölü! Eksi 30'da bile donmuyor Gizemli göl! Balıkları tavada kayboluyor... Marmara Denizi'nde denetim! Moritanya’da Türk balıkçı gemisi battı! İnsan yüzlü balık görüntülendi! İnsan yüzlü balık görenleri hayrete düşürdü! Balıkçıların mavi ışığının sırrı ortaya çıktı! Eminönü'deki balıkçılar ile ilgili flaş gelişme Balıkçılar palamut yerine tombik satıyorlar! Balon balığı yiyen kediler öldü! Mahkeme balık-ekmek tekneleri için kararını verdi! Hamsinin kilosu 5 liraya kadar düştü! Yakaladığı balığın yüzgeci batmıştı! Balık-ekmek nostaljisi tarihten silinmek üzere! Eminönü'ndeki balık-ekmek kültürüne İBB darbesi! Çanakkale Boğazı'nda balıkçıların ağına takıldı!