Aydın Doğan

1936 yılında Gümüşhane Kelkit'te doğdu.

Bölgenin köklü ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kelkit'te, lise öğrenimini Erzincan'da tamamladı. 1956-60 yılları arasında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’nde okudu. Öğrencilik yıllarında "Talebe Cemiyeti" başkanlığı yaptı. 1958'de, daha öğrenimini bitirmeden, iş hayatına atıldı. Nakliyecilik, müteahhitlik, otomobil, ticari araç, iş ve inşaat makineleri gibi değişik sektörlerde ticaret yaptı.1961 yılında ilk şahsi şirketini kurdu. 1970 yılına kadar şirket toptan ticaret alanında varlık gösterdi..

1974'de yeni şirketi ile sanayi alanına adım attı. 1974’ü izleyen yıllarda İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni devralarak basın ve yayıncılık dünyasına girdi. Çalışmaları ile bu alanda yükselen bir grafik çizdi. 1986-96 yılları arasında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı'nı yürüttü. 1998 yılında Tokyo'da yapılan Dünya Yayıncılık Birliği (World Association of Newspapers - WAN) toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen ilk Türk oldu.

1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. 1999 yılında Girne Amerikan Üniversitesi'nden, 2000 yılında Ege Üniversitesi'nden, 2001 yılında ise Bakü Devlet Üniversitesi’nden ve 2005 yılında Marmara Üniversitesinden fahri doktor ünvanı aldı.

1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurdu.

Doğan Grubu’nun, medyadan finansa, endüstriden turizme,telekomünikasyondan enerjiye kadar geniş bir sektörel yelpazede üretim yapan ya da hizmet veren şirketleri bulunmaktadır.

Grup şirketleri, Doğan Yayın Holding, Ray Sigorta, Milpa, Çelik Halat, Ditaş, Hürriyet, Milliyet, Petrol Ofisi ve Doğan Burda'dır.

Aydın Doğan evlidir, dört çocuk ve dört torun sahibidir

Aydın Doğan dev şirketi satın aldı
Aydın Doğan medyaya dijitalle mi dönüyor? Resmiyet kazandı! Aydın Doğan banka kurdu
Doğan Holding'ten "Hürriyet" açıklaması Erdoğan, Aydın Doğan'ı yalnız bırakmadı Sözcü 'Yetiş ya Aydın Doğan' dedi! Aydın Doğan'dan şimdi de Mitsubishi hamlesi! Aydın Doğan, Hilton Oteli'ni satıyor... Amiral gemisi gitmişti, şimdi tekneyi de kaybetti! Doğan Holding banka mı kuracak? Can Dündar'dan Aydın Doğan'a rezil tuzak Milli Piyango ihalesine yeni talip çıktı! Aydın Doğan yeni ihaleye hazırlanıyor! Aydın Doğan'ın acı günü! Aydın Doğan ABD'de hangi yatırıma giriyor? Doğan'dan sonra Ciner de emlakçılığa soyundu! "Sarı Yelek" indiriminin arkasında ne var?