Antalya

Antalya, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehri. 2016 sonu itibarıyla İl Nüfusu: 2.328.555'dir. İlin yüzölçümü 20.177 km2'dir. İlde km2'ye 115 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 5067 kişi ile Muratpaşa'dır.) 19 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 910 mahalle bulunmaktadır.

Tamamı Akdeniz Bölgesi'nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi'yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin altıncı büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya şehri, 1980 yılından sonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye'nin en kalabalık beşinci ili olmuştur. Antalya'da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır.

Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye'de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.

İlin tamamı Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nde yer alır ve Akdeniz ikliminin etki sahasındadır. Yerleşim yerleri haricindeki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Hava Meydan Komutanlığı Antalya'da bulunmaktadır.

Antalya 2015 yılı G-20 Zirvesi'nin ve Expo 2016'nın ev sahibidir.

Bu görüntüler vicdanları sızlattı: Kamyonun arkasına bağladığı köpeği dakikalarca sürükledi
Hortum, seraları vurdu! O anlar kamerada... Polis memuru aracında ölü bulundu
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na: Senin sandıkta 'imdat' çığlıklarını cümle alem duyacak Çanakkale Köprüsü'nü diline dolayan CHP'nin yönettiği belediyenin son icraatı alay konusu oldu Antalya Ramazan İmsakiyesi 2022 İftar, Sahur, Teravih Vakitleri "2014'te ses çıkarsaydınız bugünkü tablo ile karşı karşıya kalır mıydık?" Bakan Çavuşoğlu: Bir görüşmeden mucize beklenmemeli Lavrov: Kriz çözüme kavuşmalı! Putin, Zelenskiy ile görüşmekten kaçınmıyor Antalya'da tarihi Rusya-Ukrayna zirvesi sona erdi Bakan Çavuşoğlu, Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla Antalya Diplomasi Forumu'nda görüşecek Liseler arası turnuvada tekme ve yumruklar havada uçuştu! CHP'li il başkanı kontenjan paylaşımını itiraf etti: İYİ Parti ile aramızda hallediyoruz Erdoğan, AK Partili belediye başkanları ile Antalya'da kampa giriyor Günlerdir nöbet tutan esnaf, yakaladığı dolandırıcıyı elektrik kablosuyla bağladı Antalya'da kaç büyüklüğünde deprem oldu? AFAD Antalya, Isparta, Denizli son dakika deprem! Antalya açıklarında 4.5 büyüklüğünde deprem Başından vurulduğu belirlenen Ela kurtarılamadı! Eşi serbest bırakıldı 'Uyutun, yaşamaz' demişlerdi... Yangında vücudunun yarısı yanan tosun hayata tutundu... Yangında evini kaybetmişti! Demet Akalın Fatma Teyze'ye verdiği sözü tuttu! Antalya'da lüks otelde kahreden ölüm! 8 yaşındaki çocuk boğularak can verdi TOMA’lar Antalya'dan çiçekler ve alkışlarla uğurlandı Antalya'da sağlık çalışanlarının izinleri iptal edildi! Manavgat yangın alanına beklenen yağmur yağdı! 6 kişilik aile alevlerden havuza girerek kurtuldu! Bir mahalle yanmaktan son anda böyle kurtarıldı! Antalya yangınında 6'ncı gün! Alevler sürekli yön değiştiriyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan yangın bölgesinde! Havadan incelemelerde bulundu! Manavgat'ta yangın sürüyor! Metrelerce yükselen alevler böyle görüntülendi YouTuber Enes Batur'un yangın paylaşımı büyük tepki gördü: Her yüz fav'a iki fidan!