Ağrı

Ağrı (Kürtçe: Agirî), Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Adını kısmen sınırları içerisinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almıştır. 1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olan Ağrı, 1927 yılında il olmuştur. İlin doğusunda İran, kuzeyinde Kars, kuzeybatısında Erzurum, güneybatısında Muş ve Bitlis, güneyinde Van ve kuzeydoğusunda Iğdır bulunmaktadır.

İl Nüfusu: 536.285'dir. Bu nüfusun %58,7'si şehirlerde yaşamaktadır. (2017). İlin yüzölçümü 11.099 m²'dir. İl merkezi Ağrı'nın denizden yüksekliği: 1630 m.'dir. İlin rakımı en yüksek ilçesi Diyadin'dir (1933 m.).

2017 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 8 İlçe, 12 belediye, bu belediyelerde 99 mahalle ve ayrıca 562 köyü vardır.

Ağrı Ramazan İmsakiyesi 2022 İftar ve Sahur Vakitleri
Arazide bulduğu cisim patladı! Kendisi öldü, ailesi yaralı... Operasyonda yaralı kurtulan terörist saklandığı yerde kıskıvrak yakalandı!
Erdoğan’ın filmlere sahne olacak bir hatırası... Şehit eşinin ardından son kez el salladı Ağrı Dağı nerede hangi ildedir? En son ne zaman patladı? Türkiye'nin doğusu adeta buz kesti Leyla Aydemir davasında karar çıktı HDP'li Sakık'a hapis cezası Ağrı'da 7 kişiye 22 bin lira korona cezası Bir doktor daha koronadan öldü Iğdır'da sabaha karşı korkutan deprem İstifa eden 3 başkan AK Parti'ye geçti Sokak köpekleri burnunu kopardı! Savcı Sayan Survivor finaline talip oldu Tandıra düşen hamile anne ve kızı... Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal yöntemler! O KADAR FİYATA KİMSA SATAMAZ! İçişleri'nden Ağrı'daki operasyona ilişkin açıklama 6 yaşındaki çocuğu istismar eden zanlı ölü bulundu Tadilat için gittiği evde 6 yaşındaki çocuğu istismar etti Başkan Sayan ürettiği maskeleri Sağlık Bakanlığı'na gönderdi Caddeye ateşleri ölçülerek alındılar Sınırda büyük patlama Ağrı'da panik anları! Bir anda yere yığıldı Tolhildan Azat Ağrı'da teslim oldu Kapan-8 operasyonu başlatıldı Küçük Rojin devletin kanatları altında! Küçük Rojin devletin kanatları altında! Ağrı'daki roketli saldırıdan bir kötü haber daha