Adana

Adana, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık altıncı şehri. 2016 yılı verilerine göre, 2.201.670 nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 13.844 km2'dir. İlde km2'ye 159 kişi düşmektedir. (Bu sayı en çok Seyhan ilçesinde 1796 kişidir.)

2016 yılında TÜİK verilerine göre 4'ü anakent ilçesi (Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam) olmak üzere toplam 15 İlçesi ve belediyesi vardır. Bu ilçelerde 829 mahalle bulunmaktadır.

Türkiye'deki altıncı büyük metropolitan alan olup ülkenin önde gelen bir ticaret ve kültür merkezidir.Maden zengini 4. bölge olan Adana; krom, demir, manganez, kurşun ve çinko yatakları açısından önem taşımaktadır.

Adana'nın merkezi; Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova'nın merkezinde bulunur. Yaklaşık 5,62 milyon insana ev sahipliği yapan bölgenin büyük bir bölümü, tarıma oldukça elverişli, geniş ve düz bir arazidir.

Adana bayram namazı vakti 2022 » 2 Mayıs Adana bayram namazı saat kaçta?
Reçel yapmak için turunç toplayan 3 kadın feci şekilde can verdi! Alparslan Kuytul, Adana'daki olaylardan MHP'yi sorumlu tuttu!
Adana Valiliği’nden Furkan Vakfı mensuplarına yapılan müdahaleye ilişkin açıklama Adana Ramazan İmsakiyesi 2022 İftar ve Sahur Vakitleri Adana'da depo yangını! Talihsiz vatandaş ekmek teknesinin yanmasını böyle izledi... Adana'da DEAŞ mensuplarına şafak baskını! Adana'da DEAŞ mensuplarına eş zamanlı baskın! Operasyon anları kamerada! Adana'da dehşete düşüren görüntü! Talihsiz adam, yanmaktan son anda kurtuldu! Dini nikahlı karısını, otele başkasıyla girdiği gerekçesiyle yüzünden bıçakladı! Adana Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarmalar sürüyor! Berber koltuğunda kalp krizi geçirdi! Korku dolu anlar kamerada... Adana'da dehşet gecesi! İki sevgili birbirini bıçakladı! 5 kez orman yakmıştı! Kundakçı teröriste ağırlaştırılmış müebbet istendi Hırsızın başına gelmeyen kalmadı! Önce ev sahibiyle karşılaştı, sonra 3'üncü kattan aşağı düştü 15 yaşındaki Ozan bıçaklanarak hayatını kaybetti PKK/YPG'nin 'uyuyan hücresi' Adana'da yakalandı! Adana'da kız öğrenciler birbirine girdi! Yumruklar havada uçuştu... DEAŞ'a sabah baskını! Çok sayıda kişi gözaltına alındı CHP'li vekiller söz vermişti: Engelli vatandaş 3 yıldır evinin onarılmasını bekliyor Köpekten kaçan çocuğun arabanın altında kalarak can verdiği anlar kamerada... Adana’da şafak vakti PKK/KCK operasyonu! Şalgam imalathanesinin deposu böyle küle döndü! Adana'da dev tefeci operasyonu! 5 milyon 700 bin liralık vurgun... Kozan'daki yangının acı tablosu sabah ortaya çıktı Adana adeta yanıyor: Termometreler 47 dereceyi gösterdi 10 yıllık faili meçhul cinayet! Katili ihbar edene 250 bin TL para ödülü var Adana'da iki kadın arasında bıçaklı kavga! Bu nasıl kardeş? Önce yeğeninin, sonra kız kardeşinin kocasıyla... İnce'den CHP'li başkana: Parasını senden alacağım!