Kıran'dan İBB'nin iddialarına destek veren Saymaz'a: Gazetecilik değil trollük

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını döneminde otobüslerdeki yoğunluğun fotoğrafını paylaşan vatandaşlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu hakkında takipsizlik kararı verirken, suç duyurusunda yer alan 5 iddianın da yalan olduğu tespit edildi. Söz konusu iddiaların yalan olduğunu belgelerle kanıtlayan gazeteci Kenan Kıran, sosyal medya üzerinden bu iddialara destek verenlerden tweetlerini silmelerini istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin koronavirüs sürecinde yolculuk yaptığı otobüste yoğunluk olduğunu gösteren fotoğrafı paylaştığı gerekçesiyle iki vatandaş hakkında yaptığı suç duyurusunu takipsizlikle sonuçlandırdı.

"YÖNETİCİLERİN, GEREKLİ TEDBİRLERİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ BULUNUYOR"

Başsavcılık; pandemi nedeniyle gerekli tedbirleri alma yükümlülüğünün bu işle ilgilenen yöneticilere ait olduğu, şayet toplu tasım araçlarında bir yoğunluk yaşanmış ise vatandaşların söz konusu yoğunluğu sosyal medya veya diğer yayın organlarında paylaşım konusu yapmalarının demokratik bir toplumda beklenen bir davranış olduğu, yöneticilerin de bu tür paylaşımlara veya yayınlara katlanma imkanları ölçüsünde gerekli tedbirleri alma yükümlülüklerinin bulunduğuna hükmetti.

İBB; "FAZİLET DURAĞINDAN BİR ANDA 47 YOLCU BİNDİ" DEDİ ANCAK FAZİLET DURAĞINDAN DA OTOBÜSE HİÇ YOLCU ALINMADI!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 29 Mart 2020 Pazar günü 62 No'lu Kağıthane Kabataş hattında çalışan otobüse Fazilet durağından bir anda 47 yolcunun iddiasının gerçeği yansıtmadığını, Fazilet durağından da otobüse hiç yolcu alınmadığını tespit etti.

KENAN KIRAN'DAN 'YALANA ALET OLANLARA' ÇAĞRI

Söz konusu iddiaların ve takipsizlik kararına ilişkin belgeleri kamuoyuyla paylaşan Sabah gazetesi yazarı Kenan Kıran, Twitter hesabından yalana alet olan isimlere çağrıda bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Sözcüsü Murat Ongun ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na seslenen Kıran, ''Sayın Ongun, bu tweet ve devamında yer alan 6 tweetinizin yalan olduğu belgelendi. Bu 7 tweeti silmelisiniz. Çekmeköy durağı olmadı, limon kurgusu tutmadı, Fazilet durağı senaryosu çok kötüydü. Kimse görmeden silmelisiniz.'' ifadelerini kullandı.

BİR ÇAĞRI DA GAZETECİ İSMAİL SAYMAZ'A: GAZETECİLİK DEĞİL TROLLÜK

Öte yandan Kıran, olaya ilişkin olarak, 29 Mart tarihinde, ''Parayla tutulmuş troller sırf CHP’li belediyeleri ve özellikle Ekrem İmamoğlu’nu başarısız göstermek için sabahın köründe topluca otobüse binip “bakın otobüste dip dibeyiz” diye fotoğraf çekerek paylaşıyorlar. İnsan kendi memleketine bu kötülüğü yapmaz.'' şeklinde ifadeler kullanan gazeteci İsmail Saymaz'a da bir çağrı yaptı.

''Bu tweetinizin yalan olduğu belgelendi.'' diyerek Saymaz'a seslenen Kıran,  ''Bu utanç verici tweeti silmelisiniz. İşine giden vatandaşlarımıza parayla tutulmuş trol demek gazetecilik değil trollüktür. İnsan bu memlekete bu kötülüğü yapamaz.130 yolcu dava açmalı...'' ifadelerini kullandı.

Alanyaspor - Beşiktaş maçında son dakika penaltısı! Turuncu-Yeşilliler 3-0 dan döndü Bugün TV'de neler var 15 Ağustos Pazartesi? Kanal D, Star TV, ATV, Fox TV, TV8, Show TV yayın akışı! Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi önemi kalmadı! Reyting sonuçları 14 Ağustos Pazar: MasterChef Türkiye, FOX Ana Haber, Tozluyaka Dünya çapında üne kavuşan 600 kilogramlık deniz aygırı uyutuldu Kötü koku mahalleyi ayağa kaldırdı! Sebebi bakın ne çıktı
Sonraki Haber