Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Birçok kadının yaşadığı bu problem kişinin istemsiz olarak idrarını az ya da çok olarak tutamaması durumu olarak tanımlanır. Peki Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlarda idrar kaçırma birçok kadının yaşadığı bir problemdir. Büyükten küçüğe her yaşta görülebilir. Daha çok ileri yaşta görülür. İdrar kaçırmanın farklı nedenleri ve türleri vardır. Anatomik, sinirsel veya metabolik nedenleri olabilir.

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA NEDENLERİ?

-Obezite

-Şeker hastalığı

-İdrar torbasında sarkma

-Kronik kabızlık

-İdrar yolu enfeksiyonları

-Menopoz

-Yüksek doğum ağırlığı olan zorlu doğumlar

-Bazı kas gevşetici, idrar söktürücü özellikte tansiyon ilaçları, sakinleştirici veya antidepresan ilaçlar

-Sinir sistemi rahatsızlıkları, ileri düzeyde bel fıtıkları

-Genetik özellikler

KADINLARDA GÖRÜLEN İDRAR KAÇIRMA TÜRLERİ NELERDİR?

Stres üriner inkontinans: Gülme, hapşırma, öksürme, ağır kaldırma veya ıkınma ile olan mesane içinde basıncın artması ile idrar kaçması ile sonuçlanan durumdur.

Sıkışma tipi (urge) inkontinans: hastada aniden sıkışma hissi ve tuvalete yetişememe şeklinde idrar kaçırma söz konusudur. Mesanede kontrolsüz olarak kasılma izlenir.

Mix tip inkontinans: Hem stres hem de urge tipinde idrar kaçırmaların olduğu durumdur.

Taşma tipi inkontinans: Mesane kapasitesinin aşılması durumunda olan kaçırma tipidir.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI?

-Gülme, öksürme, hapşırma, ağır kaldırma veya ıkınma ile oluşan idrar kaçırma durumlarında,

-Aniden oluşan sıkışma hissi ve tuvalete yetişememe durumunda,

-Egzersiz ve yürüme gibi aktivitelerle idrar kaçırma durumlarında,

-İdrar kaçırma yüzünden ped kullanımı gerekli olduysa,

-Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı oluyorsa,

-İdrar yapmaya rağmen yeterince idrar yapamamış hissi varsa doktora başvurulmalı.

İDRAR KAÇIRMA TANISI NASIL KONULUR?

Hasta idrar kaçırma şikayeti ile başvurduğunda hem ürojinekolojik hem de metabolik bazı tetkikler yapılır. Öyküye göre gereken hastalarda ürodinami testleri istenebilir. Genital organlarda sarkma veya anatomik bir problem olup olmadığı araştırılır. Detaylı öykü alınır. Hastada saptanan riskli durumlara karşı önlemler alınır. Daha sonra hastanın ihtiyacına göre ameliyat, egzersiz veya ilaç tedavileri planlanabilir.

Yemek yiyenlerin arasına araçla daldı: 8 yaralı Almanya'daki sağlık skandalında karar İçişleri Bakanlığı duyurdu! Vatandaşlardan gelen yoğun ilgi şaşırttı Vakit geçirmek için en iyi 5 hobi! Bu hobiler hayatınıza renk katacak Bugün hava nasıl olacak? 30 Ekim Cuma hava yağışlı mı? Mucize Doktor 35. son bölüm izle! A101 29 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu Yasak Elma Zehrası Şafak Pekdemir erkek hali! Şafak Pekdemir önceden erkek miydi? Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? BİM 30 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu! BİM contigo termos, araç içi havalı yatak! 29 Ekim A101 kataloğu! A101 Samsung Galaxy tablet, F5 elektrikli scooter BİM 6 Kasım 2020 aktüel ürünler kataloğu