Her ülkede söyleniyor

İşte koronayı en çok yayan şarkı

Koronavirüsün sesli konuşmayla daha çok yayıldığı uzmanlar tarafından açıklanmıştı. Şimdi de virüsü en çok yayan şarkının peşine düşen İsveçli araştırmacılar yayılımın 'Happy Birthday' şarkısında fazla olduğunu belirtti. Bunun nedeni ise en çok damlacık yayan "B" ve "P" harflerinin şarkıda sıklıkla kullanılması..

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını ile ilgili pek çok bilim insanı araştırmalara imza atıyor.Bunlardan bir tanesi de İsveç'te yapıldı.

Lund Üniversitesi'nde görev alan araştırmacılar şarkı söylediğimizde yayılan parçacık miktarını ve bunun Kovid-19'un yayılması üzerindeki etkisini inceledi.

"B" VE "P" HARFİ BULUNAN ŞARKILAR DAHA ÇOK DAMLACIK YAYIYOR

Söz konusu araştırmaya göre içinde "B" ve "P" harfi bulunan şarkılar söylendiğinde daha çok damlacık yayılıyor.İngiliz Daily Mail Gazetesinde yer alan habere göre, araştırmacılar "Happy Birthday" (İyi ki doğdun) şarkısının söylenmesinin diğer şarkılara oranla daha fazla parçacık yayılımına neden olduğunu belirtiyor.

Yüksek hızlı kameraların kullanıldığı araştırmaya göre, "B" ve "P" başta olmak üzere çok sayıda ünsüz harf içeren şarkılar en büyük tehdidi oluşturuyor.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Malin Alsved, "Özellikle ünsüzlerin söylenmesi çok büyük damlacıklar açığa çıkarıyor ve 'B' ve 'P' harfleri en büyük aerosol yayıcılar olarak öne çıkıyor" dedi.

Yemek yiyenlerin arasına araçla daldı: 8 yaralı 30 Ekim Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2020! İçişleri Bakanlığı duyurdu! Vatandaşlardan gelen yoğun ilgi şaşırttı Vakit geçirmek için en iyi 5 hobi! Bu hobiler hayatınıza renk katacak Merdan Yanardağ hesabım hacklendi diye savundu Almanya'daki sağlık skandalında karar A101 29 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu Yasak Elma Zehrası Şafak Pekdemir erkek hali! Şafak Pekdemir önceden erkek miydi? Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? BİM 30 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu! BİM contigo termos, araç içi havalı yatak! 29 Ekim A101 kataloğu! A101 Samsung Galaxy tablet, F5 elektrikli scooter BİM 6 Kasım 2020 aktüel ürünler kataloğu