İstanbul'un kültürel tarihi cebinizde! Ünlü isimler seslendirdi...

Hrant Dink Vakfı'nın tasarladığı KarDes mobil uygulamasıyla, İstanbul'daki 900'e yakın kültürel alanları keşfetme, ve geçmiş fotoğraflarıyla daha yakından tanıma fırsatı sunuluyor. Ünlü simlerin gönüllü olarak seslendirme yaptığı uygulama, bilinmeyen mekanların keşfedilmesine de olanak sağlıyor.

Hrant Dink Vakfı, çokkültürlü hafıza turları rehberi KarDes mobil uygulamasını kullanıcılarına sundu.

Mobil uygulama, İstanbul’daki 900’e yakın çokkültürlü yapıyı keşfetme, hafıza turları ile semtlerde yaşamış kişilerin hikâyelerini dinleme, semt ve mekanların eski fotoğraflarını görme imkanı sağlıyor.

Bilinen semtlerin bilinmeyen mekanlarını görünür, hikayelerini duyulur kılmayı hedefleyen KarDes, her biri ortalama iki saat süren turlar ile farklı bölgelerin çok kültürlü geçmişlerini ortaya çıkarıyor.

Uygulamada yer alan keşfet özelliği sayesinde, İstanbul’un kapsamlı kültürel miras envanteri ile birlikte her gün karşılaşılan fakat fark edilmeyen kültürel miras yapılarının konumuna, inşa tarihine ve bazıları hakkında kısa bilgilere erişebiliyorlar.

Kapsamlı bir araştırma sonucunda hazırlanan ve birbirine yürüme mesafesinde bulunan 9 ila 15 duraktan oluşan hafıza turlarının metinleri Hayko Cepkin, Ece Dizdar, Ceylan Ertem, Mahir Günşıray, Nejat İşler, Ercan Kesal, Yekta Kopan, Lale Mansur, Songül Öden, Tülin Özen, Tilbe Saran ve Serra Yılmaz tarafından gönüllü olarak seslendirildi.

Otomobil alan satanlar dikkat! Rus turist soluğu Antalya'da aldı İkizler aynı adamdan aynı anda hamile kalacak! Lise 2. tercih boş kontenjanlar 2020 LGS taban puanları Yıllarca süren dehşet: Annemin kuması gibiydim Sen Çal Kapımı 5. bölüm fragmanı! Sen Çal Kapımı 12 Ağustos var mı? Bay Yanlış 6. bölüm full izle tek parça FOX TV Koca'nın uyardığı illerde durum vahim Dünya bu görüntüleri konuşuyor