Evde kalması söylenen hasta, ertesi gün öldü

İngiltere'nin başkenti Londra'da koronavirüs belirtileri göstediği gerekçesiyle acil sağlık hattını arayan fakat kendisine evde kalması gerektiği söylenen 36 yaşındaki Kayla Williams isimli kadın, ertesi gün yaşamını yitirdi.

Kayla Williams'ın eşi Fabian Williams, "Karım öksürüyordu, ateşi yüksekti. Şiddetli göğüs ve mide ağrısı vardı. Ben telefondayken eşim kusuyordu. Ama öncelikli hasta olmadığı ve evde kalması gerektiği söylendi" dedi.

''YERE YATIRIN VÜCUDUNU DÜZ TUTUN''

Guardian gazetesine göre temizlik işçisi olarak çalışan Fabian Williams, geçen Cuma eşinin durumunun kötüleşmesi üzerine Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği acil numarasını aradı. Telefonda Williams'a eşini yere yatırması ve vücudunu düz tutması istendi.

Bir süre sonra eve gelen sağlık görevlileri bazı testler yaptı. Williams'a göre ambulans görevlisi öncelikli hasta olmadığı için eşinin hastaneye götürülmeyeceğini söyleyerek dışarı çıktı. Bu görevli dışarıda yazdığı raporunu kapının altından attı.

''İÇERİ GİDİP GELDİM, ÖLMÜŞ''

Williams ertesi gün eşinin durumunun ağırlaştığını belirterek şunları anlattı:

"Banyo yaptırdım ve giyinmesine yardım ettim. Çorba içirdikten sonra dinlenmesi için salona götürdüm. Biraz dinlenmek için odaya gittim. Döndüğümde eşimi başı öne düşmüş halde buldum. Ölmüştü."

Eşimi yere yatırdım ve tekrar 999'u aradım. Kalp masajı yapmamı istediler. Kısa bir süre sonra üç araba ve bir ambulans geldi. Eşimi hayata döndürmeye çalıştılar ama başaramadılar.

Ardından eve gelen polisler içeri girmedi. Bir saat sonra da koruyucu giysiler içindeki görevliler eşimi ceset torbasıyla götürdü. Bana hiçbir bilgi vermediler. Sadece kendimi izole etmem gerektiğini söylediler.

Guardian'ın ulaştığı belgelere göre ambulans görevlisi ilk raporunda "Kovid-19? Belirtiler: Kuru öksürük, başağrısı… Göğüste ağrı" yazdı. Raporda hastaya ateş düşürücü ilaçlar verilmesi tavsiye edildi.

(BBC Türkçe)

Yola atlayan yarı çıplak kadın ortalığı karıştırdı Canlı yayın yaparken alnından vuruldu Katil arı paniği! Şimdi de o ilimizde! 65 yaş üstü yasaklar kademeli kalkıyor Malatya'da 5 büyüklüğünde deprem! Ebru Polat video izle! 'Kocalarınızı elinizden alırlar' Deprem mi oldu? Nerede deprem oldu? Son deprem listesi Sokağa çıkma kısıtlamasını iptal etti Günlük ölüm sayısı 20'nin altında