İklim Zirvesi başlıyor: Erdoğan 40 lidere hitap edecek

ABD Başkanı Biden'ın 40 ülke liderine ve AB'ye gönderdiği davet üzerine ABD'nin ev sahipliğinde sanal ortamda yapılacak İklim Zirvesi başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk oturumda konuşacağı zirvenin açılışını ABD Başkanı Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris yapacak.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 26 Mart'ta 40 ülke liderine ve Avrupa Birliği'ne gönderdiği davet üzerine ABD'nin ev sahipliğinde sanal ortamda yapılacak İklim Zirvesi bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sabahki ilk oturumda konuşacağı zirvenin açılışını ABD Başkanı Biden ve Başkan Yardımcısı Harris yapacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, zirvede önümüzdeki 10 yıl içinde karbon emisyonunun azaltılması, iklim faaliyetlerinin özellikle de istihdam ayağı üzerinden ekonomik faydaları, dönüşüm teknolojileri ve küresel iklim değişikliği için çalışan devlet dışı aktörlerin tanıtılmasına odaklanılacağı ifade edildi.

ZİRVENİN ANA AMACI

Açıklamada, "Zirvenin ana amacı dünyanın büyük ekonomilerini özellikle de dünyadaki emisyonun yüzde 80'ini yapan ve gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 80'ine sahip Büyük Ekonomiler İklim ve Enerji Forumu üyelerini yıllık küresel ısınmayı 1,5 santigrat dereceye indirme hedefine ulaşma konusunda teşvik etmektir." ifadesine yer verildi.

40 ÜLKE LİDERİ KATILACAK

Zirveye, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un da aralarında bulunduğu 40 ülke lideri katılacak.

ERDOĞAN SABAHKİ İLK OTURUMDA KONUŞACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sabahki ilk oturumda konuşacağı zirvenin açılışını ABD Başkanı Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris yapacak.

WhatsApp’tan ‘Mesajı İlet’ hamlesi! Kısıtlama geldi… Aşırı hız sonucu kafa kafaya çarpıştılar! Avrasya Araştırma'nın son anketinde dikkat çeken sonuç: İYİ Parti ve Deva Partisi sıra dışı bir sıçrama yapıyor İstanbul'da şafak baskını! Evlerinden bunlar çıktı... Ankara'da kaçak otoparkta korkunç cinayet! Tartıştığı adamı pompalı tüfekle vurdu Atina'nın gözü Erdoğan ile görüşmede
Sonraki Haber