İBB'nin 'yeni' taksi sistemindeki detaylar netleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından duyurulan ve taksiciler tarafından büyük tepkiyle karşılanan 'yeni taksi modeli'yle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. İşte detaylar...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, taksilerle ilgili kiralama modeli üzerinde çalıştıklarını açıklayarak, İstanbulluların hizmetine 5 bin yeni sarı taksi sunulacağını duyurmuştu. Taksicilerden ise tepkiler yükselmiş ve "İBB taksicilik yapamaz" denilmişti.

İSTANBUL'DA 35 BİN TAKSİ İHTİYACI VAR

Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'ın haberine göre, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde şu anda kentteki taksi ihtiyacının belirlenmesi için bir çalışma yürütülüyor.

Taksi ihtiyacı, nüfus, toplu taşıma ve özel araç kullanan insan sayısı, gayri safi milli hasıla gibi çeşitli parametrelerle matematiksel bir hesapla ortaya çıkıyor. Çalışmalara göre, İstanbul'da 35 bin civarında taksi ihtiyacının olduğu tespit edilmiş.

"NÖBETÇİ TAKSİ" PROJESİ DE MASADA

Çalışmalar sonucunda İstanbul'da gece ise 1500 taksinin yeterli olduğu tespit edildi. Bu nedenle 'nöbetçi taksi' projesinin de masada olduğu belirtiliyor.

Çalışmalarda İstanbul'a özel taksi üretimi için bir dizayn ve üretim yarışmasının yapılmasının da ele alındığı belirtiliyor.

UKOME'DE GÜNDEME GELECEK

Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı yeni taksi sisteminin, İBB yönetimi tarafından hızlı bir şekilde Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) gündeme getirmesi bekleniyor.

Oradaki kararın ardından düzenleme İBB Meclisi'ne gelecek. İBB Meclisi'nde onay çıkmaması halinde ise, Encümen kanalıyla sistemin hayata geçirilebileceği ifade ediliyor.

Ukrayna'dan İrlanda'ya gitmek üzere yola çıkan mısır yüklü "Navi Star" Çanakkale Boğazı'ndan geçti Malatyalı Şehit Halil Koç, son yolculuğuna uğurlandı Cemevi başkanına saldırıda yeni gelişme! İstanbul'da tarihi camide korkutan yangın! Çok sayıda ekip sevk edildi Galatasaray'la sözleşmesini uzatan genç kaleci Batuhan Şen, Karagümrük'e kiralandı ÖSYM'den KPSS açıklaması! Yeni tarihler duyuruldu
Sonraki Haber