Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Nasıl demlenir?

Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Birçok farklı isim ile anılan Hibiskus çayı dünyanın her yerinde yetişebilmektedir. Son zamanların sevilen çaylarından biridir.

Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Hibiskus çayı bamba çiçeği, gülhatmi, Mekke çiçeği gibi isimlerle de anılır. Hibiskus çayı, daha çok Güney Amerika’da yetişen hibiskus bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Kıpkırmızı bir rengi olması sebebiyle keyifli bir içim sağlayan hibiskus çayı ekşimtrak tadıyla da en sevilen çaylar arasında. 

Hibiskus çayının tüketilmesi bazı kişilerde alerjilerin oluşmasına yol açabilir. Bunun için hatırlatalım, hibiskus çayını doktor önerisi olmadan tüketmeyin.

HİBİSKUS ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

- Kötü alışkanlıkların zararlı etkilerini tedavi eder ve akciğerleri temizler

-Tansiyonu düşürmek için bitkisel bir çözümdür.

- Yüksek kan basıncını dengeler.

- Kolesterolü düşürür.

- Kansere karşı önleyicidir.

- Sindirim sistemini çalıştırması sebebiyle kabızlığa iyi gelir.

- Mantar oluşumunu engeller.

- Kilo alımına neden olan ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

- Düzenli bir şekilde hibiskus çayını tüketmek, bel çevresinde incelme ve vücut yağlarında azalma sağlar.

- Böbrek iltihabına iyi gelir.

Hibiskus çayı, düşük riski oluşturabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde asla tüketilmemelidir. Emziren annelerin ise doktora danışması gerekir. Uzman onayı olmadan hibiskus çayını tüketmek zararlı olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde hibiskus çayı içmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var. Hibiskus bitkisi adet sancılarını azaltarak adet kanamasının sökülmesine yardımcı olur. Adet kanamasının geciktiği zamanlarda hibiskus bitkisinden yararlanılabilir.

HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Hibiskus demleme için bir tatlı kaşığı kuru hibiskus bitkisi ve sıcak su yeterlidir. 1 su bardağı su cezvede ya da su ısıtıcısında kaynatılır ve ağzı kapatılabilecek bir fincana koyulur. İçine bir tatlı kaşığı hibiskus kurusu eklenir ve ağzı kapatılarak 10-15 dakika bekletilir. Süzüldükten sonra tüketime hazır hale gelen hibiskus çayını lezzetlendirmek için limon ya da bal kullanılabilir.

Otomobil alan satanlar dikkat! Rus turist soluğu Antalya'da aldı Ebru Şallı'yı çileden çıkartan mesaj! Sen Çal Kapımı 5. Bölüm izle full tek parça FOX YouTube Barcelona Bayern Münih özet izle 2-8 Perseid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta? Türkiye'den izlenebilir mi? BİM 14 Ağustos 2020 aktüel ürünler Kebriye Koç kimdir? Müge Anlı'dan neden ayrıldı? MasterChef Emel Günoğlu kimdir? Kaç yaşında? Instagram hesabı ne?