Haiti Cumhurbaşkanı Moise öldürüldü!

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise, evinde uğradığı silahlı suikast sonucu hayatını kaybetti. Saldırıda Jovenel Moise'nin evde beraber olduğu eşi ise yaralandı.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse'nin, evinde uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

EŞİ SALDIRIDA YARALANDI

Başkent Port-au-Prince'deki evinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğrayan Moïse'nin öldüğü, eşinin ise saldırıda yaralandığı ifade edildi.

PROTESTOLARA RAĞMEN KOLTUĞUNU BIRAKMAMIŞTI

Görev süresi dolan Moise, ülkeyi yangın yerine çeviren protestolara rağmen koltuğunu bırakmamış ve görev süresini uzatma kararı almıştı. Haiti'de halk 7 Şubat 2019'dan bu yana ülkede artan enflasyona ve yolsuzluklara tepki göstererek Moise'nin istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyordu.

ÜLKEDEKİ ÇETE SAVAŞLARI NEDENİYLE BİNLERCE KADIN VE ÇOCUK EVLERİNİ TERK ETTİ

Karayip ülkesi Haiti'nin başkentinde son günlerde tırmanışa geçen ölümcül çete savaşları nedeniyle son 2 haftada yaklaşık 8 bin 500 kadın ve çocuğun evlerini terk ettiği açıklamıştı.

Ulusal İnsan Hakları Savunma Ağı'nın direktörü Pierre Esperance, ülkenin yüzde 60'ının çetelerin kontrolünde olduğu ve 2018'den bu yana bölge halkından 12 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Esperance, çetelerin çok güçlü olduğunu vurgulayarak bu gruplara "müsamaha" gösterildiğini ifade etmişti.

Son günlerde şiddetin zirve yapması nedeniyle endişeli olduğunu kaydeden Esperance, Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin görevini sürdürmesi halinde durumun kötüleşeceği uyarısında bulunmuştu.

Makedonya'da dünyaevine girmişlerdi... İşte Cedi Osman ile Ebru Şahin'in nikah fotoğrafları Vali Yerlikaya duyurdu: İstanbul'da ormanlara girişler yasaklandı Cüneyt Arkın'ın ailesinden teşekkür mesajı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya duyurdu: 31 Temmuz'a kadar girişler yasaklandı Cihan Canova üvey babası Kartal Tibet'i anlatırken gözyaşların hakim olamadı Annesi ile sevgilisini yatak odasında basınca dehşet saçmıştı! Olayda yeni gelişme
Sonraki Haber