Altaylı'dan flaş açıklama

'İbadete açma kararı kesin'

Gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk'teki bugünkü köşesinde, son günlerde kamuoyu gündeminin bir numaralı başlığı haline gelen 'Ayasofya'nın ibadete açılması' hakkında değerlendirmelerde bulundu. Altaylı, Cumhurbaşkanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdığı iddiasında, ''Ayasofya'yı ibadete açma kararı kesinmiş'' ifadelerini kullandı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında Ayasofya tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı'na yakın bir isimden aldığı bilgileri okuyucularıyla paylaşan Altaylı, ''Ayasofya'yı ibadete açma kararı kesinmiş'' dedi.

İşte Altaylı'nın ''Hem müze hem cami'' başlıklı o yazısı;

''Ayasofya’nın ibadete açılması için çok da karmaşık ve zorlu bir süreç gerekmediğini, sadece ve sadece Cumhurbaşkanlığı kararı ile, yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek imzalı bir kararı ile Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılabileceğini yazdım dün.

Hem konuya hem de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yakın bir dostumdan aldığım bilgi şöyle:
Ayasofya’nın ibadete açılması uluslararası bazı sorunlara neden olacağı için bunlar üzerinde bir çalışma yürütülüyormuş.

Fakat ibadete açma kararı kesinmiş.

Cami olarak kullanımı devam edecekmiş ama müze olarak da gezilebilecekmiş.

Bunun üzerine bir planlama yapılıyormuş.

Muhtemelen orta bölümde ibadet yapılırken, bunu çevreleyen alan müze olacakmış.

“Peki mozaikleri ne yapacaksınız, cemal görünen yerlerde namaz kılınması sakıncalı değil mi? Yusuf Halaçoğlu Hoca yok diyor ama tam minberin üzerinde bile Hz. Meryem ve Hz. İsa tasvirleri var.”

“Muhtemelen yüz bölümleri bir örtü ile kapatılır. Başka türlü olmaz” dedi.''

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Brezilya'da kıskanç koca eşini zehirledi! Bebek öldü Harika Avcı için ağlayarak yardım istedi Dünyada çıkarılacak ne kadar altın kaldı? Maraşlı dizisine 2 yeni oyuncu Ünlü oyuncu mutlu haberi böyle duyurdu Şanlıurfa'da Türk bayrağını indirmeye çalışan kişiye linç girişimi A101 24 Eylül 2020 aktüel ürünler 24 Eylül 2020 bugün hangi maçlar var? A101 1 Ekim 2020 aktüel ürünler 2 Ekim BİM aktüel ürünler! BİM katalog fiyat listesi BİM 2 Ekim 2020 aktüel ürünler Lise boş kontenjanlar! Hangi liselerde boş kontenjan var?