Emekli ve memur maaşı ne kadar olacak 2022? SSK Bağ-Kur emekli maaş zammı kaç para 2022?

2022 yılında emekli ve memurların maaşlarına yansıyacak zam oranları ile ilgili açıklamalar heyecanla bekleniyor. En son geçtiğimiz ağustos ayında topl sözleşme zammı ile ilgili veriler duyurulmuştu. Binlerce emekli ve memur heyecanla 2022 yılında zam oranlarının ne kadar olacağına yönelik araştırma yapıyor. Peki, Memur ve emekli maaşı ne kadar olacak 2022? Detaylar haberimizde...

 Emekli ve memur maaşlarına gelecek zamlar ile ilgili gözler enflasyon verilerinde. Ayrıca, toplu sözleşme zammı ile ilgili veriler en son Ağustos 2021 ayında açıklanmıştı. Enflasyon oranları ile kesinleşen aylık miktarlarına, emekli ve memurların yeni yılda alacağı enflasyon farkları da yansıtılacak. Bu çerçevede, 2022 yılında memur ve emekli maaşlarının ne kadar olacağı araştırılıyor. Ayrıntılar haberimizde...

2022'DE EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

YÜZDE 28.62'LİK ARTIŞ

Milyonlarca Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı ağustosta belli olmuştu. Buna göre; 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere maaşlarda iki yıl süresince kümülatif yüzde 28.62’lik bir artış olacak.

Her 6 ayda bir Enflasyon söz konusu zamların üzerine çıkarsa, fark da eklenecek. Buna ilave olarak sendikalı yaklaşık 2 milyon memura 400 liralık da toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek.

İLK 6 AYDA YÜZDE 8.45

Posta'da yer alan habere göre, diğer yandan memur ve emeklisi, 2019 yılındaki toplu sözleşme görüşmelerinde 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için de yüzde 3+3 oranında zam almıştı. Enflasyon farkı da her 6 aylık dönemde (ocak ve temmuzda) bu rakamlara eklenmişti.

2019’daki toplu sözleşmenin son zammı bu yılın aralık ayına kadar geçerli olmak üzere yüzde 3 olarak uygulanmıştı. Buna ilk 6 ayda oluşan yüzde 5.45’lik enflasyon farkı da eklenmiş ve toplam zam yüzde 8.45 olmuştu.

KASIM VE ARALIK VERİSİ İLE BİRLİKTE ZAMLAR NETLEŞECEK

Bugün açıklanan Ekim ayı enflasyon oranı ile birlikte Haziran'dan bu yana 4 ayık veri de ortaya çıkmış oldu. Buna göre 4 aylık enflasyon oranı yüzde 6.72 olarak hesaplandı. 

Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık zamları yüzde 6.72 olurken, bu orana Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının eklenmesiyle zamlar kesinleşmiş olacak. Asgari ücret zam oranının açıklanacağı Aralık ayı memur ve emeklilerin zam oranının da belirlendiği tarih olacak.

ENFLASYON ARTARSA OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI DA YÜKSELECEK

Her iki ay sıfır çıksa bile 4 aylık 6.72 zam kesinleşti. Merkez Bankası'nın yılsonu yüzde 18.4'lük tahminine göre yapılan hesaplamalara göre 6 aylık enflasyon verisi 9.17 oranında olacak. Ancak enflasyon bu tahmini aşarsa zam oranı da yükselecek.

MEMURA FARK

Açıklanan 4 aylık yüzde 6.72'lik enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı almaları da kesinleşmiş oldu.

Memur ve Memur emeklileri Ağustos'ta yapılan toplu sözleşme gereğince Ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Buna enflasyon farkı da eklenecek.

Gmail yeni tasarıma geçiyor: Daha düzenli daha basit Miçotakis'ten Türkiye itirafı: Terör konusunda hukuki, haklı gerekçeleri var Milli okçu Mete Gazoz, Akdeniz Oyunları'nda finalde! Rakip Federico Musolesi Feci kazada can verdi! Yürek dağlayan detay ortaya çıktı: Meğer 7 yıl önce... Beren Saat ve Kenan Doğulu, Kraliçe Elizabeth'in 'Platin Jubilesi' partisine katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü
Sonraki Haber