Domatesin faydaları nelerdir?

Domatesin faydaları nelerdir? Hemen hemen herkesin çok sevdiği bir meyve olan domatesi kahvaltıda, yemeklerde, salatalarda ve daha bir çok yerde tüketiyoruz. Severek tükettiğiniz bu meyveyi sizler için araştırdık.

Domatesin faydaları nelerdir? Büyükten küçüğe herkesin severek tükettiği domates aslında çok yararlı bir meyvedir. Bir çok sağlık sorununa ve cilt problemine iyi gelmektedir. Patlıcangiller ailesinin en faydalı üyesi olan domates içerisinde demir, potasyum, kalsiyum, fosfor mineralleri ve A,B,C vitaminlerini bulunduran oldukça faydalı bir besindir.

DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR?

- Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyan domates aynı zamanda felç riskini de en az indirger.
- C vitamini yönünden zengin olan domates bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve grip benzeri virütik hastalıklara karşı korur.
- Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine destek olur.
- Domatesin % 85’inde bulunan likopen kolesterolü düşürür, akciğer, rahim, prostat, serviks, göğüs kanserlerine karşı koruyucu özelliği vardır.
- Damar sertliğine iyi gelir.
- Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir.
- Kalorisi oldukça düşük olduğundan diyet yapanların vazgeçilmezidir. Kalori kontrolü yaparken vücudunuzun mineral ve vitamin eksikliğini giderir.
- Kolesterolü düşürür, yağ asitlerini dengeler.
- Cilde tazelik kazandırır.
- Domates, yağ yakımını % 30 arttıran aminoasitlerin salgılanmasını tetikler

DOMATESİN BESİN DEĞERİ VE KALORİSİ NEDİR?

İşte küçük bir (ortalama 100 gram) çiğ domatesdeki besin maddeleri:

- Kalorisi: 18
- Su: %95
- Protein: 0.9 gram
- Karbonhidrat: 3.9 gram
- Şeker: 2.6 gram
- Lif: 1.2 gram
- Yağ: 0.2 gram

'Tokatçı Mahmut' bu kez 500 bin liralık vurgun yaptı! Yaban hayvanları foto kapanlara takıldı! MHP Lideri Devlet Bahçeli'den önemli açıklamalar İbrahim Kalın: Ayetleri kafa kesmek için kullananlara karşı çıkmak zorundayız Gelinim Mutfakta 27 Ekim günü kim birinci oldu? Çeyrek altını kim kazandı? Puan durumu Doya Doya Moda 27 Ekim günün birincisi kim oldu? Puan durumu A101 29 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? Yasak Elma Zehrası Şafak Pekdemir erkek hali! Şafak Pekdemir önceden erkek miydi? Migros 18 - 28 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu BİM 30 Ekim 2020 aktüel ürünler A101 Samsung Galaxy Tab A tablet, F5 elektrikli scooter! 29 Ekim Perşembe A101 kataloğu