DEVA'da HDP'ye 'soykırım' tepkisi krizi

HDP'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirdiği skandal açıklamaya tepki gösteren DEVA Partili Metin Kaşıkoğlu krize neden oldu. "HDP'ye Umarım sizin de soyunuz tez zamanda tükenir" diyen Kaşıkoğlu, daha sonra paylaşımını silip özür diledi.

DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Kaşıkoğlu, HDP’nin 1915 olaylarına ilişkin skandal bildirisini alıntılayarak "Yarın PKK'ya da soykırım yapıldı dersiniz siz bu zihniyetle. Umarım sizin de soyunuz tez zamanda tükenir." dedi.

Bu paylaşım, HDP cephesinde büyük bir tepkiye neden oldu.

HDP'li Sırrı Sakık "Hiç mi şaşırtmazsınız? Bu kadar mı benzersiniz birbirinize?" ifadeleriyle Kaşıkoğlu'na tepki gösterdi.

Kaşıkoğlu, gelen tepkiler üzerine bu ifadeleri kullandığı tweet'i sildi ve başka bir metin yayımladı. Kaşıkoğlu, yayımladığı metinde bu sözleri iyi niyetle sarf ettiğini ancak maksadından koparıldığını iddia etti.

 

Kaşıkoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

"HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun 24 Nisan 2021 tarihli "Ermeni Soykırımı Utancıyla Yüzleşin" açıklamasına yönelik eleştirel Twitter paylaşımımın, bağlam ve asıl maksadından kopartılarak, hiçbir zaman benimsemediğim ırkçılık ve Kürt düşmanlığı boyutuna evirilmeye çalışıldığını, bu durum nedeniyle bazı Kürt vatandaşlarımızın samimi olarak üzüntü duyduklarını müşahede etmekteyim. Türkiye'de siyaset yapma iddiasında bulunan bir siyasi partinin, bu kadim topraklarda 1915 yıllarında yaşanmış karşılıklı büyük acılarla ilgili, tarihi gerçeklerle bağdaşmayacak şekilde "SOYKIRIM" ifadesini kullanıp, bununla ülkemizin yüzleşmesini istemesi üzerine yaptığım paylaşımdan asıl maksadım; Ülkemizin tüm insanlarının birlik, beraberlik ve birlikte yaşama ideallerine zarar verici nitelikte gerçekleştirilen siyaset zihniyeti ve anlayışının sona ermesi istek ve beklentisidir. Tüm iyi niyetimize ve asıl maksadımıza rağmen, bir kesim tarafından ısrarla maksadından koparılarak istismar edilmeye çalışılan paylaşım nedeniyle samimi şekilde üzülen ve kalbi kırılan tüm vatandaşlarımızdan özür diler, haklarını helal etmesini dilerim. Bu minvalde art niyetli kişilerin daha fazla manipülasyonuna fırsat vermemek adına ve farkına varmadan kalplerinin kırılmasına neden olduğum tüm insanlara duyduğum saygıdan ötürü platformda yaptığım paylaşımı da kaldırıyorum. Tüm kamuoyuna saygılarımla arz ederim."

Darp edildikten sonra istifa etmişti! Soner Çam Ümit Özdağ'ı yolsuzlukla suçladı Erden Timur açıkladı: Avrupa şampiyonluğu, Arda Turan, transfer süreci... Netflix Bu Hafta Şaşırttı! En Çok İzlenen Dizi ve Filmler Listesinde Zirve Değişti!
Sonraki Haber