CHP'li Mahmut Tanal'a 'kayıp vazo' yanıtı: Hiç var olmadı!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın Dolmabahçe Sarayı'ndaki 2 altın vazonun kayıp olduğu iddiasına ilişkin Milli Saraylar Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada bahsedildiği gibi 46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazonun hiçbir zaman var olmadığı kaydedildi.

Milli Saraylar Başkanlığı CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı'ndaki 2 adet vazonun kayıp olduğu iddiası üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi '46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo' hiçbir zaman var olmamıştır. Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Milli Saraylar Başkanlığı, 16 Haziran 2021 tarihinde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıklama yapma gereği duymuştur. Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi “46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo” hiçbir zaman var olmamıştır. Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır. Bu nedenle, “Vazolara ne oldu?”, “Vazolar kaçırıldı mı?” soruları da anlamsız ve art niyetlidir. Milli Saraylar, geçmişte olduğu gibi bugün de sorumluluğundaki tarihi ve kültürel hazineleri koruma ve en iyi şekilde geleceğe aktarma konusundaki hassasiyetini kararlılıkla sürdürecektir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur" denildi.

Mersin'de PKK-KCK operasyonu Mata'dan samimi açıklamalar: Türkiye ile ilişkim çok eskiye dayanıyor... Erzincan'da deprem!
Sonraki Haber