Bu kez de drone ile vurdular

Afganistan'da Taliban'ın bir hastaneyi hedef alan bomba yüklü kamyon saldırısında 20 kişi öldü. Aynı gün , saklanan IŞİD teröristlerini vurmak isteyen insansız hava aracı yanlışlıkla bir tarlanın yanındaki çiftçileri bombaladı. Ülkede bir günde gerçekleşen can kaybı 50 oldu. Afganistan yönetimi, ülkenin doğusundaki hava saldırısında sivillerin hedef olduğunu belirtti.

Bu sabah Taliban'ın hastaneye bomba yüklü kamyonla saldırdığı Afganistan'da, saatler sonra yeni bir bombardıman haberi duyuruldu.

Resmi açıklamaya göre, Afgan hava kuvvetlerinin ABD desteğiyle ülkenin doğusundaki düzenlediği drone saldırısında siviller vuruldu.

Reuters'a bilgi veren yetkililer, saklanan IŞİD teröristlerini vurmak isteyen insansız hava aracı yanlışlıkla bir tarlanın yanındaki çiftçileri bombaladı.

En az 30 tarım çalışanının öldüğü saldırı noktasında 40 kişi de yaralandı.

BOMBA YÜKLÜ KAMYON HASTANEYİ YOK ETTİ

Sabahki saldırının adresi ise, Zabul vilayetinin başkenti Kalat'dı. Taliban örgütünün bomba yüklediği kamyonu sürdüğü hastane yerle bir oldu, en az 20 kişi öldü. Reuters haber ajansı, 95 yaralının hastane enkazından çıkarıldığını bildiriyor.

Saldırıyı üstlenen Taliban, hedefin hastane değil yakındaki askeri üs olduğunu savunuyor.

ŞİDDET TIRMANIYOR

Afganistan'ın önemli bir bölümünü kontrol altında tutan Taliban ile ABD arasında bir süredir barış görüşmeleri sürdürülüyordu. Görüşmeler geçen hafta imza aşamasına kadar gelmişti.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump, başkent Kabil'de düzenlenen bir bombalı saldırıda bir ABD askerinin hayatını kaybetmesi üzerine Taliban ile varılan uzlaşmanın geçersiz olduğunu söylemiş ve "Müzakereler öldü" açıklamasını yapmıştı.

Taliban ise gerekirse yüz yıl daha savaşmaya hazır olduğunu söyleyerek, barış müzakerelerinin askıya alınması sonucu en büyük bedeli ABD'nin ödeyeceğini savunmuştu.

Taliban'ın bu açıklamalarının ardından bu hafta başında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin konuşma yapacağı miting alanı bombalı saldırıya uğramış, aynı gün başkent Kabil'de de bombalı saldırılar düzenlenmişti.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından dönemin ABD Başkanı George W Bush Taliban'ın El Kaide üyelerini sakladığı gerekçesiyle Afganistan'ı işgal etmişti.

Tarihi belgelerde yer alan büyük sır çözüldü Genç kızlara taş çıkartıyor! Yaşını görünce inanamayacaksınız! Dünya İngiliz doktoru konuşuyor 15 ilde seyahat yasağının kalkacağı tarih belli oldu! 27 Mayıs Şok Market aktüel kataloğu! Bu hafta Şok Markete neler geliyor? 60 yıllık utançtan Demokrasi Adası'na... Beşikteki cesedini sıçanlar yedi! Bakan Koca'dan 20 yaş altı ile 65 yaş üstü için yeni düzenleme müjdesi... Korkutan korona raporu! Çabalar boşa mı? Engellemiyor mu?