Bezm-i Elest Nedir? Allah ile İnsan Arasında Yapılan Sözleşme Bezm-Elest'te Ne Oldu?

Kuran-ı Kerim Araf Suresi 172. ayette geçen bezm-i elest kavramı müslümanların merakla araştırdıkları konuların başında geliyor. Kainatın yaratıcısı Allah, insanları yaratmadan önce ruhlarını yaratmış ve onlara, "Ben sizin rabbiniz değil miyim" diye sormuştur. Ruhlar da, "Evet, rabbimizsin" diyerek tasdik etmişti. Peki Elest bezmi nedir, nasıl olmuştur?

Bezm-i Elest yahut diğer adlarıyla bezm-i ezel, Kalü bela olarak bilinen ve Allah ile insan arasında yapılmış sözleşmedir. Kuran-ı Kerim Araf suresinin 172. ayetinde geçen bu sözleşme birçok müslüman kişinin de merakla araştırdığı konulardandır. Bezm-i Elest Nedir? Allah ile İnsan Arasında Yapılan Sözleşme Bezm-Elest'te Ne Oldu? İşte detaylar...

Bezm-i Elest kavramının tam olarak anlamı şu şekildedir: Allah insanı yaratmadan önce ruhları yaratmış ve onlara, "Ben sizin rabbiniz değil miyim" diye sormuştur. Ruhlar ise bunu tasdik edercesine, "Evet rabbimizsin" demiştir.

BEZM-İ ELEST NEDİR, NE OLDU?

Kainatın yaratıcısı Allah ile kul arasındaki münasebeti kapsamlı bir şekilde izah eden bezm-i elest Allah'ın kullarına sunduğu ilk ahiddir. İnsan henüz hiçbir şey değilken, "Ben sizin rabbiniz değil miyim" sorusuna muhattap olması ve var olma emrini alması dolayısıyla Allah ile insan arasında yapılmış ilk sözleşme olarak bilinir.

Alanyaspor - Beşiktaş maçında son dakika penaltısı! Turuncu-Yeşilliler 3-0 dan döndü Bugün TV'de neler var 15 Ağustos Pazartesi? Kanal D, Star TV, ATV, Fox TV, TV8, Show TV yayın akışı! Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi önemi kalmadı! Reyting sonuçları 14 Ağustos Pazar: MasterChef Türkiye, FOX Ana Haber, Tozluyaka Dünya çapında üne kavuşan 600 kilogramlık deniz aygırı uyutuldu Kötü koku mahalleyi ayağa kaldırdı! Sebebi bakın ne çıktı
Sonraki Haber