1.6 milyar dolar ödeyecek

Bayer'e doğum kontrol davası

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, doğum kontrolü için ürettiği Essure isimli cihazın kadınlarda yaralanmalara neden olduğu için ABD'de yargılanıyordu. Firma açılan davada anlaşma yoluna gitti. Bayer davacılara 1.6 milyar dolar ödeyeceğini duyurdu.

Alman devi Bayer'den yapılan açıklamada, doğum kontrolü için kullanılan Essure isimli cihazın kadınlarda yaralanmalara neden olduğu iddiasıyla şirket hakkında ABD'de açılan davalardan vazgeçmeleri için davacıların yaklaşık yüzde 90'ı ile anlaştığını açıkladı.

Açılan davalarda uzlaşmaya varılması için yaklaşık 1,6 milyar dolarlık ödeme yapacağını açıklayan firma, henüz anlaşma sağlanamayan diğer davacılarla da görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Açıklamada, uzlaşma anlaşmalarında Bayer tarafından herhangi bir kabahat ya da sorumluluğun kabul edilmediği de ifade edildi.

Bayer, 24 Haziran'da ise yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesini içeren tarım ilacının kansere yol açtığı gerekçesiyle ABD'de hakkında açılan davalarda anlaşma sağlanabilmesi için davacılara 10,9 milyar dolar ödeneceğini duyurmuştu.

Yük gemisinde 7 ceset bulundu Sinan Akçıl ve Saide Guliyeva'dan anlamlı düet Ramo 17 bölüm izle 23 Ekim 2020 Felaket sürüyor! 2 kişi daha hayatını kaybetti Frontex durdurdu Yunan ölüme sürükledi Zümrüdüanka Suhandan kaç yaşında? Pelin Abay kimdir? Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? 23 Ekim 2020 BİM aktüel ürünler kataloğu fiyat listesi! Bu Cuma hangi ürünlerde indirim var? Migros 18 - 28 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu A101 29 Ekim 2020 aktüel ürünler Sen Çal Kapımı Selin kimdir? Selin gözleri lens mi? Bige Önal gerçek göz rengi nedir? BİM 30 Ekim 2020 aktüel ürünler