Bahçeli eski ortağı Ecevit'i böyle savundu...

Eski milletvekili Zülfü Livaneli'nin son röportajında kullandığı kimi ifadeler nedeniyle Türk siyasetinde yeni bir tartışma başladı... Livaneli'nin Deniz Baykal ve Bülent Ecevit gibi bazı siyasetçileri "solcu" saymaması üzerine tepkiler yükseldi. Livaneli'ye itiraz eden isimlerden birisi de Devlet Bahçeli oldu...

CHP eski milletvekili Zülfü Livaneli'nin olay yaratan ropörtajı günlerdir tartışılıyor. Livaneli'nin CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve Bülent Ecevit'e yönelik sarf ettiği sözlere destek olduğu kadar tepkiler de var.

Livaneli, her iki ismi de "solcu olmamakla" suçlamış, hatta Baykal için "Sünni, sağcı" tanımını yapmıştı. Zülfü Livaneli'nin eski Başbakan Bülent Ecevit hakkındaki sözlerine, kendisiyle bir dönem koalisyon ortaklığı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den de itiraz geldi.

Bahçeli, Halk TV'ye ilettiği bir mesaj ile Ecevit'in hatırasına sahip çıktı ve “Tam bir beyefendi, saygın bir devlet adamı, tutarlı ve milli nitelikli bir solcu, aynı zamanda da Türk milletinin değerleriyle çatışmayan, çelişmeyen bir şahsiyetti.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin bu mesajı hakkında bugün duygusal bir yazı kaleme alan Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök ise "Salı akşamı HALK TV’de beni şaşırtan bir ‘sayın’ hitabı" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı;

"Geçen salı akşamı beni şaşırtan bir şey oldu.

Belki de “umutlandıran” demem daha doğru olur.

Halk TV’de ana haber bültenini sunan Özlem Gürses, Zülfü Livaneli’nin CHP içinde başlattığı tartışmayı anlatırken, kendisine bir mesaj gelmiş.

Salı akşamı HALK TV’de beni şaşırtan bir ‘sayın’ hitabı

WhatsApp mesajını gönderen kişi MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter...

Ama dikkat...

Mesaj ona ait değil...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gönderiyor mesajı...

Konu da ilginç...

Zülfü Livaneli’nin eleştirdiği eski CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’le ilgili...

Benim için sürpriz olan, ancak siyasetin bugünü ve özellikle yarını için de çok önemli gördüğüm bu mesajı size aktarmak isterim.

*

Şimdi dikkat...

Halk TV sol eğilimli ve iktidara karşı yayınları ile tanınan bir kanal.

Özlem Gürses de bu kanalın hafta sonu ana haber sunucusu...

Şimdi İrfan Değirmenci tatile çıktığı için hafta içinde de onun yerine haberleri Gürses sunuyor.

Bahçeli mesajına, “Özlem Hanım iyi akşamlar, iyi yayınlar” diyerek başlıyor ve şunları söylüyor:

Salı akşamı HALK TV’de beni şaşırtan bir ‘sayın’ hitabı

“Merhum Başbakanımız Sayın Bülent Ecevit’le süresi 3.5 yılı bulan 57’nci Cumhuriyet Hükümetinde birlikte görev yaptık. Bu vesileyle kendisini yakından tanıma fırsatım oldu.”

“Tam bir beyefendi, saygın bir devlet adamı, tutarlı ve milli nitelikli bir solcu, aynı zamanda da Türk milletinin değerleriyle çatışmayan, çelişmeyen bir şahsiyetti.”

“Merhum Ecevit’in Türkiye’nin hak ve çıkarlarını samimiyetle savunduğuna her fırsatta şahit oldum. Bu haliyle, Zülfü Livaneli’nin Merhum Ecevit’le iddialarını, ithamlarını, reddettiğimi özellikle ve sizin vasıtanızla paylaşmak isterim.”

“Merhum Bülent Ecevit’in devlete ve millete bağlılığını tartışmaya açmak hem vebal hem de haksızlıktır. Bu duygu ve düşüncelerimi kamuoyunun bilgi ve takdirine sunuyorum... Göstereceğiniz hassasiyetten dolayı da teşekkür ediyorum.”

Bahçeli’nin bu mesajını şu bakımdan önemsiyorum.

Birincisi şu:

Türkiye’de bir süredir bu ülkeye hizmet etmiş büyük insanlara karşı hoyratça eğilimler belirdi...

Bu vefasızlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e hakarete kadar gitti.

İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Necmettin Erbakan...

Bu insanların her birinin bu ülkeye büyük hizmetleri var.

Eğer bir millet olmak istiyorsak...

Siyasi fikirlerine karşı olsak da, bu insanlara karşı vefa duygusunda kolektif bir gönül mutabakatına ihtiyacımız var.

Bahçeli’nin sol eğilimli bir kanalın sol eğilimli haber sunucusuna gönderdiği mesajda Ecevit için kullandığı “Sayın” hitabını Türk siyasetine sokan insan rahmetli Bülent Ecevit olmuştu.

İnanın o “Sayın” kelimesi işte bu mesajda tam yerini buldu.

Yaşar Kemal’in “Demirciler Çarşısı Cinayeti” romanından hepimize kalan muhteşem bir cümle vardır:

“O güzel insanlar güzel atlarına binip gittiler...”

Şimdi ülkemizde o güzel insanları güzel atları üzerinde geri getirme zamanıdır..."

Windows 98 yüklü 19 yıllık Mars Express uzay aracı güncelleme aldı Rusya, Kiev'e saldırdı: Art arda patlama sesleri duyuldu CHP'li Aykut Erdoğdu, eski eşinin paylaşımı sonrası açıklama yaptı Fas'tan İspanya'ya yaşanan göçmen akınında facia: 23 ölü Beşiktaş ile geçtiğimiz sezon yollarını ayıran Sergen Yalçın yorumculuğa geri dönüyor Adana'da sahte içki operasyonunda 7 şüpheli yakalandı
Sonraki Haber