Korona fena hortladı

Avrupa yeniden alarmda!

Koronavirüs salgınının ilk dalgasında kötü bir sınav veren Avrupa'da ikinci dalga yaşanıyor. Fransa'da vaka sayısı 13 bine ulaşırken, 6 kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. İspanya'nın başkenti Madrid'de ise serbest dolaşım kısıtlandı.

Yaz aylarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının azaldığı Avrupa ülkelerinde ikinci dalga alarmı yaşanıyor. Son günlerde açıklanan rakamlar, salgının başlangıç dönemindeki seviyelerin üzerine çıkarken, ülkeler de kaldırdıkları salgın tedbirlerini yeniden uygulamaya başladı.

İngiltere’nin Northumberland, Kuzey ve Güney Tyneside, Newcastle-upon-Tyne, Gateshead, Sunderland ve Durham bölgelerinde yaşayanların hane halkı dışındakilerle sosyalleşmesi yasaklandı, yiyecek sektörünün masada müşteri kabul edemeyeceği ve eğlence sektörü mekanlarının saat 22.00’den sonra kapanacağı açıklandı. Ülkede artan vakalar karşısında 14 Eylül’den itibaren 6’dan fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı. Kovid-19 testi pozitif çıkanların kendilerini evde izole etmeleri de 28 Eylül itibarıyla yasal zorunluluk haline gelecek. Kurala uymayanlara ilk etapta 1000 sterlin, ihlalin tekrarlanması halinde 10 bin sterline kadar para cezası verilecek.

 HASTANELER ALARM VERİYOR

Fransa’da son birkaç haftada 10 bin ila 13 bin civarında seyreden günlük vaka sayıları salgının zirvede olduğu mart ve nisan aylarındaki rakamları geride bıraktı. Fransız hükümetinin salgının seyrinin kötüleşmesine karşı izlediği strateji, test sayılarını artırmak ve virüs bulaşanları izole etmek oldu. Salgınla ilgili alınacak önlemlerin kararı belediyelere ve valiliklere bırakıldığı için farklı kentlerde farklı tedbirler alındı. Ülkede yürürlükteki önlemler arasında ise, kamuya açık alanlarda maske kullanma zorunluluğu, 6 veya 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklanması ve etkinliklerin iptal edilmesi bulunuyor. Öte yandan, hastanelerde tedavi görenlerin ve yoğun bakımda yatanların sayısının artması da yatak kapasitenin yetersizliği nedeniyle Kovid-19 ile mücadeleyi daha da zora sokuyor.

MADRİD’DE OHAL GİBİ ÖNLEM

Yeni vakalarda en yüksek artışın tespit edildiği İspanya ise, yeni bir olağanüstü hal (OHAL) ilanını önlemek için bölgesel tedbirler alıyor. Avrupa genelinde Kovid-19’un en yoğun görüldüğü Madrid’de, serbest dolaşıma kısıtlama getiren uygulamalar başlatıldı. Her 14 günde bir revize edilecek tedbirler kapsamında, salgının yoğun görüldüğü mahallelerde kontrol noktaları oluşturan polis, sadece iş, okul, sağlık veya ikamet gerekçeleriyle girişlere izin vererek denetim yapıyor. Madrid özerk yönetimi genelinde ise en fazla 6 kişinin bir araya gelmesine izin verilmesi, park ve bahçelerin kapatılması, restoran ve barlardaki doluluk oranının yüzde 50’ye indirilmesi ve alışveriş merkezleri dahil tüm dükkan ve işletmelerin en geç saat 22.00’de kapanması gibi önlemler alındı. Bu arada, kurallara uymayanlara 600 ila 600 bin avro para cezası kesilmesi öngörülüyor.

OKULLARDA VAKALAR ARTIYOR

Almanya genelindeki okullarda artan Kovid-19 vakaları da dikkat çekiyor. Bavyera’da 8 bin 800’den fazla öğrenci ve 771 öğretmenin karantina altında olduğu belirtildi. Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) ise 7 bin civarında öğrenci ve 580 öğretmenin karantinaya alındığı açıklandı. Eyalette salgın nedeniyle ayrıca dört okul tamamen, 106 okul ise kısmen kapandı.

İTALYA’DA TATİL ETKİSİ

Salgını yaz öncesinde kontrol altına almayı başaran İtalya’da ağustos ayında özellikle gençler ve tatilcilerin etkisiyle günlük yeni vaka sayıları yükselmeye başladı. Ağustos ayındaki artış sebebiyle özellikle gençlerin gittiği diskotek ve benzeri mekanları kapatma kararı alan hükümet, Kovid-19 vakalarının yoğun olduğu Paris’in de içinde bulunduğu Fransa’nın 7 bölgesinden, İspanya, Yunanistan, Malta ve Hırvatistan’dan gelenlere de test zorunluluğu getirdi.

Yük gemisinde 7 ceset bulundu Sinan Akçıl ve Saide Guliyeva'dan anlamlı düet Ramo 17 bölüm izle 23 Ekim 2020 Felaket sürüyor! 2 kişi daha hayatını kaybetti Frontex durdurdu Yunan ölüme sürükledi Zümrüdüanka Suhandan kaç yaşında? Pelin Abay kimdir? Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? 23 Ekim 2020 BİM aktüel ürünler kataloğu fiyat listesi! Bu Cuma hangi ürünlerde indirim var? Migros 18 - 28 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu A101 29 Ekim 2020 aktüel ürünler Sen Çal Kapımı Selin kimdir? Selin gözleri lens mi? Bige Önal gerçek göz rengi nedir? BİM 30 Ekim 2020 aktüel ürünler