Ateistler İzmir'deki cami provokasyonunu kınadı!

Ateizm Derneği, İzmir’de camilere yönelik gerçekleştirilen Çav Bella provokasyonunu kınadı. Dernekten konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Dernekten yapılan açılamada, “Son birkaç haftadır kamuoyunda gözlemlenen olaylar, siyasilerin bu olaylara ilişkin yaptığı açıklamalar ve bunların sonucunda oluşan toplumsal gerilim, açık bir provokasyonun izlerini taşımaktadır” denildi.

Cami hoparlörlerinden marşın çalınmasını “İslam dini mensuplarına yapılmış bir saygısızlık" olarak yorumlanan açıklamada şöyle denildi:

“Hangi amaçla olursa olsun ve kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiç kimsenin başkasının ‘kutsalına’ saygısızlık etmesini doğru bulmuyoruz; ancak camiden şarkı çalmak ne kadar saygısızlıksa camiden siyaset yapmak da bir o kadar saygısızlıktır. Camileri Siyasal İslam adına bir provokasyon aracı olarak kullanmak, saygısızlığın boyutunu daha da artırmaktadır.

Tek görevi din hizmetlerini yürütmek olan, ama son dönemde adeta toplumu yönetme iddiasıyla hareket eden Diyanet’in, camilerden yapılan yayınları bile kontrol etmekten aciz olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan bazı siyasilerin ‘Camiyle sorunu olanlar’ ve ‘Ezan düşmanları’ gibi söylemlerle, toplumu ayrıştıran ve kendileri dışındaki kesimleri hedef gösteren bir tutum sergilemelerini de ayrı bir sorumsuzluk ve provokasyon olarak görmekteyiz. Çünkü aklı başında hiçbir insanın ‘camilerle sorunu olacağı’ ve ‘ezan düşmanlığı’ yapacağı düşünülemez. Bu, ancak düşünce ve inanç özgürlüğünü yasaklamak ve laiklik ilkesini çiğnemek isteyen bir zihniyetin kışkırtıcı bir eylemi olabilir.”

Kocasını üvey oğlu ile aldattı! İlişkisini savundu İki yüzle doğan yavru kedi Yetenek Sizsiniz'in jüri üyesinden itiraf: Bilerek gösterdim ABD'de ordu tetikte Van'da neler oluyor? 480 vaka, 18 bin karantina! ALİ BABACAN KİMLERE MESAJ VERİYOR? İkinci dalga için tarih verildi Seferler başlıyor Açık öğretim sınavları ertelendi