O sözleri yalanladı...

Aslı Erdoğan Le Soir'in kurbanı mı oldu?

Türkiye iki gündür yazar Aslı Erdoğan'a atfedilen "Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor" ve "HDP hariç, CHP de dahil olmak üzere parlamentodaki tüm siyasi güçler 'terörist'" sözleri ile eleştiri altında. Peki, Erdoğan bu sözleri gerçekten söyledi mi? T24'e konuşan Aslı Erdoğan, bu ifadelerin kaynağı olan Le Soir gazetesine herhangi bir açıklama yapmadığını söyleyerek kendisine atfedilen sözleri yalanladı.

Yazar Aslı Erdoğan'ın İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği röportajdaki sözleri dün birçok gazete ve haber sitesinde yer bulmuştu. Bu ifadelere kaynak olarak gösterilen ise Belçika kaynaklı Fransızca yayın yapan Le Soir gazetesiydi. Aslı Erdoğan, Le Soir'de kendisine ait olduğu öne sürülerek yayımlanan sözleri yalanladı.

Bahsi geçen röportajın hatalı aktarımında Aslı Erdoğan'ın "Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor" ve "HDP hariç, CHP de dahil olmak üzere parlamentodaki tüm siyasi güçler 'terörist'" dediği ileri sürülmüştü.

Kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından Aslı Erdoğan'ın ifadelerini İtalyan La Repubblica'dan Fransızcaya çeviren Le Soir gazetesinin farklı bir başlıkla ve Erdoğan'ın kullanmadığı bir ifadelendirme ile yayımladığı ortaya çıktı.

ASLI ERDOĞAN: ASLA SÖYLEMEDİM

Konuya ilişkin T24'e konuşan Aslı Erdoğan, sözlerinin yanlış ve yalan ifadelerle aktaran Le Soir gazetesine herhangi bir açıklama yapmadığını, bu gazetenin kullandığı, yabancı ajanslar ve Türk medyasının da yayımladığı ifadelerin kesinlikle kendisine ait olmadığını söyledi. Yurtdışında yaşayan yazar, kamuoyunda yaşanan tartışmalar hakkında bilgi sahibi olmadığını ve iddiaları kısa süre önce bir yakınından öğrendiğini ifade ederek, "Ben böyle şeyler asla ve asla söylemedim. Bütün milletvekilleri teröristtir, gibi çocukça bir cümleyi kurmam mümkün değil. Ben terörist sözcüğünü zaten hiç kullanmam" dedi.

Erdoğan mülakatının orijinal kaynağı ise La Repubblica gazetesi. La Repubblica’nın sitesinden röportajın tamamını okumak için abone olmanız gerekiyor. İtalya’da yayımlanan gazeteden Marco Ansaldo’ya verilen röportajın tarihi ise 15 Ekim 2019.

İŞTE ORJİNAL İFADELER VE LE SOİR'DEKİ HALİ

Röportajın orijinal başlığı ise “Asli Erdogan: Noi turchi indottrinati sin dalle scuole contro i nemici curdi”. Bu cümlenin Türkçe karşılığı ise “Aslı Erdoğan: Bize okulda da Kürt düşmanlara karşı doktrin (öğreti) veriliyor”. Başlıkta veya röportajın tamamında Aslı Erdoğan’ın Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor gibi bir açıklaması yok.

Röportaj İtalyan gazetesinden Fransızca yayım yapan Belçika gazetesi Le Soir’e ise farklı bir başlıkla aktarılıyor ve “Asli Erdogan: «Nous, les Turcs, sommes conditionnés à détester les Kurdes dès l’entrée à l’école»” başlığı atılıyor. Bu başlığın Türkçe karşılığı ise “Biz, Türkler, okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret etmeye şartlandırıldık”. Le Soir röportajın kaynağı olarak da La Repubblica’daki metni gösteriyor.

Doğum gününde aşk pozu Yusuf Yazıcı'dan Avrupa Ligi'nde hat-trick Neslihan Atagül'ü kızdıran soru Sivasspor düelloyu kaybetti Askerlik yerleri açıklandı mı 2020? Kasım celp sevk tarihleri belli oldu mu? Virüse yakalanan bakana maskesiz ziyaret 23 Ekim BİM aktüel ürünler fiyat listesi! BİM Cuma hangi ürünlerde indirim var? Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? Yasak Elma Zehra kimdir? Erkek mi? Şafak Pekdemir kiminle evli? Migros 18 - 28 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu A101 29 Ekim 2020 aktüel ürünler A101 22 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu!