Aşıdan sonra koronavirüs ilacı da hazır! Piyasaya sürülmesi için izin bekleniyor

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi için geliştirilen "Ronapreve" adlı ilacın izin başvurusunu değerlendirmeye başladı.

EMA'dan yapılan yazılı açıklamada, İsviçreli ilaç şirketi Roche ve ABD'li Regeneron tarafından ortaklaşa üretilen "Ronapreve" adlı monoklonal antikor tedavisinin Avrupa'da piyasaya sürülmesi için yetki başvurusunun yapıldığı bildirildi.

HEM TEDAVİDE HEM DE HASTALIĞIN ÖNLENMESİNDE KULLANILABİLECEK

Açıklamada, ek oksijen tedavisine ihtiyaç duymayan ve durumu şiddetli hastalığa evrilme riski yüksek olan 12 yaşından büyük kişilerin tedavisinde kullanılacak ilacın, yine aynı yaş grubundaki kişilerde hastalığın önlenmesinde de kullanılabileceği belirtildi.

İKİ AY İÇİNDE İZİN VERİLECEK

Açıklamada ayrıca, EMA'nın ilaç komitesinin etken maddeleri "casirivimab ve imdevimab" olan ilaca ilişkin verileri daha önce gözden geçirdiği için, izin başvurusuna iki ay içinde yanıt verebileceği kaydedildi.

Yeni Omicron varyantının semptomları neler? Omicron varyantının ilk semptomları ortaya çıktı Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Engelleri Birlikte Aştık Buluşması"nda önemli açıklamalarda bulundu Türkiye, Kırgızistan'daki seçimlerin huzur içinde tamamlanmasından memnun Tır köprüden düştü! Araçta bulunan 3 kişi diri diri yandı Kritik zirvede ne konuşuldu? Shane Larkin coştu, A Milli'ler Britanya'yı devirdi...
Sonraki Haber