Arnavutluk Meclisi'nden Türk İHA'ları için 8.2 milyon euroluk bütçeye onay

Arnavutluk Meclisi, hükümetin Türkiye'den insansız hava aracı (İHA) alımında kullanılmak üzere yaptığı bütçe değişikliği kararını onayladı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye'den alınacak İHA'ları sivil amaçlı kullanacaklarını açıkladı.

Arnavutluk Meclisi, Türkiye'den İnsansız Hava Araçları (İHA) alımı için kullanılacak 8.2 milyon euroluk ek bütçeyi onayladı.

Arnavutluk'un Türkiye'den Silahlı İnsansız Hava Araçları almak için kullancağı ek bütçe meclis onayından geçti. Arnavutluk Meclisi, 2021 Devlet Bütçesi'nde yapılacak değişikliklere ilişkin öneriyi kabul ederek, Türk İnsansız Hava Araçları (İHA) için 8.2 milyon euroluk ek bütçeye onay verdi. Meclisin onayına rağmen İHA alımı anlaşması ile ilgili herhangi bir detay verilmezken, salgınla mücadelede kullanılacak ek bütçenin de onaylandığı bildirildi.

"TÜRKİYE'DEN ALINACAK İHA'LAR SİVİL AMAÇLI KULLANILACAK"

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama dün konu hakkında Arnavut medyasına konuşmuştu. Türkiye'den alınacak İHA'ları sivil amaçlı kullanacaklarını belirten Rama, ağırlıklı olarak orman, arazi, sahil ve trafik kontrollerinde bu modern teknoloji sayesinde daha etkin olacaklarını söylemişti.

Arnavutluk Hükümeti, 22 Haziran'da 2021 yılı için ek bütçe önerisini meclise göndermişti. Ek bütçenin Türkiye'den İHA alımı için Arnavutluk Savunma Bakanlığı'na sağlanacağı açıklanmıştı. Ek bütçe talebi 23 Haziran'da resmi gazetede yayınlanmıştı.

HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE ZİYARETİNDE İLK SİNYAL VERİLMİŞTİ

Arnavutluk Başbakanı Rama ve beraberindeki bakanlar, 2-3 Haziran tarihlerinde Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmişti. Rama ve bakanlarının, ziyaret kapsamında Baykar Milli S/İHA Arge ve Üretim Tesisleri'ne gitmesi ile Arnavutluk'un Türkiye'den İHA alımı için ilk sinyal verilmişti.

Öte yandan Arnavutluk, geçtiğimiz yıl da Türk savunma firması Ulusal Savaş Teknolojileri Savunma Sistemleri A.Ş.'den anti-drone sistemi satın almıştı.

Piyasalar açıldı! İşte yatırım araçlarında son durum Gecenin Ucunda Dizisi İlk Firesini Verdi! Başrol Veda Etti Ceceli ailesine ait dükkan soyuldu
Sonraki Haber