Arkeolog Merve'nin sır ölümü! 3 sayfalık savunması ortaya çıktı...

Zeugma'da görev yapan ve eserler üzerine zimmetlenmediği için soruşturmaya tabi tutulduktan sonra intihar eden arkeolog Merve Kaçmış’ın üç sayfalık savunması ortaya çıktı. Genç arkeolog savunmasında “Bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi hem psikolojik hem de biyolojik olarak beni çok yıpratmıştır” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış, 13 Ocak’ta Diyarbakır’da intihar etmişti.

Bunun üzerine Merve’nin mobinge maruz kaldığı iddia edilmişti. İntihardan sonra Hürriyet, Zeugma Mozaik Müzesi’nde yaşanan olayların detaylarına ulaştı. Tayini çıkan müze görevlisi bir memurun zimmetinde bulunan 8 bin 968 eserin19 Ağustos’a kadar Merve’nin üzerine zimmetlenmesi için mayıs ayında bir komisyon kuruldu. Eserlerin devri tamamlanmayınca, müze yönetimi tarafından Merve’ye 17 Eylül’de soruşturma açıldı, 7 gün içerisinde savunma yapması istendi.

Hürriyet gazetesinden İdris Emen'in haberine göre, kaçmış hazırladığı üç sayfalık savunmasını fikir almak üzere 23 Eylül’de ağabeyi ile paylaştı. Savunmaya göre, bazı eserlerin üzerinde envanter numaraları olmadığı, farklı eserlere aynı envanter numarası verildiği hatta bazı eserler üzerindeki envanter numaralarıyla kazılardan gelen arkeolojik eserler listesindeki numaraların uyuşmadığı komisyonca tespit edildi. 2 bin 455 eserin envanterinin yapılmadığının fark edilmesi üzerine eserlerin yer aldığı depolar üçer kez, teşhir salonununda yer alan vitrinler ise ikişer kez kontrol edildi. Çalışmalara rağmen listeyle uyuşmayan birçok eserin olduğu ortaya çıktı. Listenin sağlıklı olmadığı sonucuna varan komisyon, son yöntem olarak numarası olmayan eserleri envanter fişleri üzerindeki görsellerle karşılaştırarak eşleştirmeye çalıştı.

'BU KADAR ÖZVERİLİ ÇALIŞMAMA RAĞMEN...'

Sayım devam ederken hem komisyon üyelerinin izin kullandığını hem de kendisine başka görevlerin verildiğini belirten Kaçmış, savunmasında şu ifadeleri kullandı: “Sayım ile ilgili yapılan çalışmalara gerekli özen ve önem gösterdiğime inanıyorum. Elimde olmayan nedenler sürecin uzamasına neden olmuştur. Müdürlüğün hem yazılı hem de sözlü olarak bilgilendirilmesine ve bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi hem psikolojik hem de biyolojik olarak beni çok yıpratmıştır.”

Kaçmış’ın savunma metnini savcılığa sunduklarını söyleyen avukat Aslı Pasinli, “Şiddet denildiğinde akla daha çok fiziksel şiddetin yarattığı etki ve sonuçlar gelir. Oysa işyerinde psikolojik şiddetin çalışanlar üzerinde yarattığı etki de aynı düzeydedir. Merve’nin ölüm nedeni intihar dahi olsa mobing sonucu intiharın gerçekleşmiş olması ‘intihara yönlendirme’ suçunun oluşması anlamına gelecektir” dedi.

Çin paylaştı: Ay yüzeyinde görüntülenen ‘gizemli obje’ ne? O fiyatın altında kalmadı! İşte en ucuz otomobiller... Koyuna çarpmamak için manevra yaptı demir bariyerlere çarptı Osmanlı'da dolardan önce hangi yabancı paralar kullanıldı? Sunucu Bircan Bali'den ifşa açıklaması! O fotoğraflarıyla ilgili bakın ne söyledi İstanbul'un bazı ilçelerinde ekmeğe gizli zam! Gramajı düşürüp fiyatı artırdılar
Sonraki Haber