Apple şimdi de otomobil üretecek

ABD merkezli global teknoloji devi Apple şimdi de otomobil üretme kararı aldı. Apple, 2024 yılında üretmeyi planladığı aracında kendi batarya teknolojisine yer verecek. Söz konusu haber sonrası; Apple hisseleri pozitif seyir gösterirken, bu yıl elektrikli otomobili ile borsada büyük yükseliş sağlayan Tesla hisseleri ise düşüşe geçti.

Apple otonom sürüş teknolojisine yönelirken 2024'te bireysel kullanım için otomobil üretmeyi amaçlıyor. 

Sabah'ın haberine göre, üretilecek araçta Apple'ın kendi batarya teknolojisi olacak.

Apple'ın hisseleri haber sonrasında hızlı bir şekilde pozitife dönerken Tesla'nın hisseleri de neredeyse yüzde 6,7 oranında geriledi. Pandemiden sonra yeşil bir ekonomik dönüşümün gerçekleşeceği beklentileriyle birlikte elektrikli araç piyasası büyük ivme kazanmış durumda.

Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini duyurmuştu. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır dolaşımda olacak. Bu arada otonom araç teknolojileri de yaygınlaştırılacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson'ın 'yeşil devrim' olarak adlandırdığı plan kapsamındaysa 2050'ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030'dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasakladığını duyurmuştu.

Uber ise yaptığı bir açıklamada, uygulamadaki tüm araçlarının 2040'a kadar elektrikli olacağını açıklamıştı.

Sürücülere, elektrikli araçlara geçmeleri için, 2025 yılına kadar 800 milyon dolar değerinde yardım yapılacağını belirten şirket, yardımların bir kısmının araç alımlarında indirimler ya da kiralama kolaylığı şeklinde olacağını da belirtmişti.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc de küresel otomotiv sektöründeki zayıf satışlara karşın 2020'de 500 bin otomobil teslim etme hedefi olduğunu duyurmuştu.

Sauna ve buhar banyosunun 8 önemli faydası!- VİDEO Rekabet Kurumu’ndan teknoloji devi 6 şirket hakkında soruşturma Adıyaman'da uyuşturucu operasyonunda 3 zanlı yakalandı Gurbetçi düğününde ilginç anlar! Müziği duyanlar kulaklarına inanamadı.... Altay'ın Hollandalı forvetinden Beşiktaş tahmini: "Ajax 9 atar!" Sana ne söylememi istiyorsun?
Sonraki Haber