Ambalajlı ürünlerle ilgili yeni adım! 1 Ocak'ta başlayacak...

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler için depozito yönetim sistemine geçileceğini belirtti. Bakan Kurum, uygulamanın 1 Ocak 2022 itibarıyla başlayacağını ifade etti.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Ambalaj Atıklarının Yönetimi Mevzuatı'nın yenilendiğini belirtti.

Bakan Kurum, çevrenin korunması ve koruma çalışmalarının geliştirilmesi ana amacı ile düzenlenen yeni mevzuatın hayırlı olmasını dileyerek, "Yeni yönetmelik ile tüm ambalaj atıkları Sıfır Atık Yönetmeliği hükümleri esas alınarak sıfır atık yönetim sistemi dâhilinde toplanacak, geri kazanılabilir nitelikli ambalaj atıkları düzenli depolama tesislerine gönderilemeyecek. Yönetmelik ile ambalaj ve ambalaj atıklarının yönetiminden sorumlu kişi veya kuruluşlar, bunların çevreye zararlı olabilecek etkilerinin azaltılması için gerekli tedbirleri almakla ve atık yönetiminden kaynaklanan her türlü çevresel zararın giderilmesi hususunda sorumlu olacak." dedi

1 OCAK 2022 İTİBARIYLA UYGULANMAYA BAŞLANACAK

 "Ambalajın ve ambalaj atığının üretiminden tasarımına, pazarlanmasından dağıtımına, yeniden kullanıma alınmasından geri kazanımına kadar tüm süreçlerde temiz ürün ve teknolojiler geliştirilerek çevresel risklerin azaltılmasına yönelik önleme faaliyetleri uygulanacak." diyen Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanmaya başlayacak depozito sistemi ile içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak" 

 

Yeni Omicron varyantının semptomları neler? Omicron varyantının ilk semptomları ortaya çıktı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü Sivasspor'da Muhammed Emin ilk resmi maçına çıktı 29 Kasım-5 Aralık 2021 haftası burç yorumları! Haftalık aşk burcunuz ne diyor Müslüme Yağal'ın ölümüyle ilgili yayın yasağına uymayanlara soruşturma başlatıldı Meteoroloji, 52 ilimizi sarı ve turuncu kodla uyardı!
Sonraki Haber