'O vatan hainini görsek...'

Almanya'daki Türkler FETÖ'cü Öz'ü arıyor!

Almanya'nın birçok kentinde görülen FETÖ'cü firari eski savcı Zekeriya Öz'ün nerede saklandığı tam olarak bulunamadı. Bir Türk vatandaşı tarafından yumruklandığı iddia edilen Öz ile ilgili bölgede yaşayan Türkler yeni açıklamalarda bulundu.

Hürriyet'ten Celal Özcan, firari eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün yumruklandığı iddia edilen Almanya’nın Mannheim kentinde söylentilerin peşine düştü.

İşte o Özcan'ın kaleminden bölgedeki Türklerin anlattıkları:

Olayın yaşandığı yer iddialara göre Mannheim kenti. 309 bin nüfuslu Mannheim, Almanya’da Türk nüfusun yoğun olduğu kentlerden. Kentin tarihi meydanı Marktplatz’ın adı “Little İstanbul” (Küçük İstanbul). Cağ kebaptan taş fırın pideye, pastaneden baklavacıya, kuyumcudan çeyiz eşyalarına kadar tamamen Türk işyerleri hakim buraya ve kentin en canlı mahallesi burası.

YUMRUKLANDI İDDİASI

Tarihi Marktplatz yanındaki bu küçük İstanbul’un kebap restoranları o kadar ünlü ki, Frankfurt ve çevre kentlerden Türkler akşam yemeği yemeye buraya geliyor. Şimdi burası bir Zekeriya Öz olayıyla gündemde ve yaklaşık iki yıl önce yaşandığı iddia edilen bir olayı konuşuyor.

 İddialar şöyle: Zekeriya Öz yanında iki koruma ve iki FETÖ’cü işinsanıyla bir akşam bu Küçük İstanbul’a geldi. Meydana hakim İstanbul Restoran’da yemek yemek için oturdu. Ancak oradan geçen Türkler Zekeriya Öz’ü hemen tanıdı ve “Sen burada utanmadan hangi yüzle dolaşıyorsun” diye Zekeriya Öz’ü yumrukladı. Bu sırada orada bir Türk televizyon ekibi çekim yapıyordu. Birileri ‘Ne yapıyorsunuz, televizyon çekiyor’ diye uyardı. Yumruğu yiyince, burnu kanayan Zekeriya Öz yanında korumalarıyla bir başka Türk restoranına sığındı. Türk restoran sahibi rahatsız oldu ve Öz’ün adamlarıyla restoranı terk etmesini istedi. Olay polise intikal etmedi.

ŞEHİR EFSANESİ GİBİ

Mannheim’da bu söylentilerin peşine düştük. İstanbul restoran başta olmak üzere bu mahallenin ünlü restoranlarında görgü tanığı aradım. Garsonlar, aşçı ve restoranlarla konuştum. Hepsi ‘palavra’ diyor. İstanbul restoranın aşçısı “Ben burada 12 yıldır çalışıyorum. Ben böyle bir olaya ne tanık oldum ne de işittim” dedi. Aralarında duydum diyenler var. Ama kimden duyduğunu hatırlamıyor veya söylemek istemiyor. Olay bir şehir efsanesine dönüşmüş durumda.

İKİ SENE ÖNCE GELMİŞ

Meydanın yanındaki Lale restoranın sahibiyle konuşuyorum. Böyle bir olaya tanık olmamış. Ama Zekeriya Öz iki yıl önce bir kere restoranına gelmiş. Olayı şöyle anlattı: “Ben evdeydim. Çalışanlar aradı. Abi şimdi Kanal D’de canlı yayındayız dediler. Hemen televizyonu açtım. Baktım benim restoranı gösteriyorlar. Zekeriya Öz cam kenarında oturuyor, yanında adamlarla. Hemen işyerine telefon açtım, ‘Derhal restoranı terk etsinler’ dedim. Gitmişler. Bir daha da ne gördüm ne rastladım.”

 O VATAN HAİNİNİ GÖRSEK...

Mannheim yakınlarında Ren Nehri kenarındaki Speyer’de lüks bir villada kaldığı iddia edilen Zekeriya Öz, iddialara göre şimdi daha çok Köln’e takılıyor. Kentte Türk restoran ve kafelerine, Fatih Camisi’ne gittim ve “Zekeriya Öz burada yaşıyormuş, haberiniz var mı” diye sordum. Hemen hepsi, “Abi o vatan hainini görsek, senden önce biz hallederiz” dediler. Bir döner kebap büfesi çalışanı “Biz de basından okuyoruz. Belki buraya gelmiş döner yemiştir. Ama ben simasını bile tanımıyorum” dedi.

VİLLADA MI SAKLANIYOR?

Mannheim’ın Küçük İstanbul mahallesinde konuştuğumuz Türkler, firari Zekeriya Öz’ün buraya geldiğini duyduklarını, ancak kendi gözleriyle görmediklerini söylüyor. Hemen hepsi ‘Speyer’de bir villada kalıyormuş’ diyor. Hatta biri “Villa öyle sıkı korunuyormuş ki, kimse villaya yanaşamıyor. Hemen polis geliyor” dedi. Speyer’e gidip Türk basınında da daha önce geniş yer alan Ren nehri kenarındaki Hafenstrasse caddesi üzerinde nehre bakan bu villalara baktım. Nehirde yatlar var. Villaların pencere ve balkonları nehre nazır. Ama ne koruma var ne polis. Speyer Mannheim’dan yaklaşık 30 km uzaklıkta. Burası Almanya’nın en eski kentlerinden. Kentteki tarihi mimari ve abidevi kiliseler tarihi zenginliğini simgeliyor. Bu kentte çok az Türk yaşadığı için Zekeriya Öz’ün buraya yerleştirildiği söyleniyor.

‘SAKLAYAN DA FETÖ’CÜ’

FETÖ’nün firari savcısı Zekeriya Öz’ü Almanya’daki villasında ağırladığı iddia edilen emekli pilot Albay Fatih Durmuş da FETÖ şüphelisi çıktı. Hürriyet’in edindiği bilgilere göre Fatih Durmuş hakkında Bursa’da FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla açılan bir soruşturma bulunuyor. Edinilen bilgilere göre ilişkilerinin deşifre olmasının ardından Zekeriya Öz, Fatih Durmuş’un villasından bir süre önce taşındı. Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin, 6 Haziran’daki köşe yazısında Fatih Durmuş’un kurmaylık eğitimindeyken 5 Aralık 2006’da rahatsızlığı nedeniyle emekli olduğunu yazmıştı. İddialara göre, emekli Pilot Albay Fatih Durmuş, önce ABD’ye ardından da Almanya’ya gitmiş ve bu ülkede İstikbal Mobilya’nın temsilciliğini almıştı. Fatih Durmuş’un 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi önce mart ayında Türkiye’ye geldiği ve Akıncı Üssü darbe girişimi davasında yargılanan Hava Kuvvetleri Merkezi Amiri Kurmay Albay Devrim Orhan ile görüştüğü de iddialar arasında...

Rus turist soluğu Antalya'da aldı Giriş Eskişehir çıkış Bolu! Bikinisi yüzünden tutuklandı! Lise boş kontenjanları açıklandı mı? LGS taban puanları 2020 Haftalık burç yorumları 10 - 16 Ağustos PTT personel alımı ne zaman? PTT personel alımı başvuru şartları Tıp fakülteleri taban puanları 2020! Tıp başarı sıralamaları kontenjanlar Sen Çal Kapımı 5. Bölüm izle full tek parça FOX YouTube MasterChef Emel Günoğlu kimdir? Kaç yaşında? Instagram hesabı ne?