Trump'tan skandal hamle!

Akıl sağlığı bozuk kişileri böyle izleyecek!

Silahlı katliamlarla mücadeleyi hedefleyen Trump yönetimi, akıl sağlığı bozuk kişileri takip etmek için telefon ve akıllı saatlerin kullanılabileceğini ileri süren bir öneriyi değerlendiriyor.

Fikir, NBC’nin eski başkanı ve Trump’ın uzun yıllardır yakın dostu olan Bob Wright’tan çıktı. Wright öncelikle sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için Sağlık İleri Araştırma Projeleri Ajansı (HARPA) adında hükümete bağlı bir araştırma birimi oluşturulmasını önermişti.

The Washington Post’a göre El Paso katliamının ardından Ivanka Trump bu önerinin ardındaki ekipten silahlı katliamların önlenmesini sağlamanın yollarını düşünmelerini istedi.

Wright’ın ekibi “Zihinsel Aşırılıkların Üstesinden Gelmeye Yardımcı Olarak Anormal Ölümcül Vakaları Durdurmak” başlıklı üç sayfalık bir dosya hazırladı. Çalışma silahlı katliamları akıl sağlığıyla ilişkilendiriyordu.

Bu tür bir ilişkilendirme son derece tartışmalı çünkü uzmanlar bu ikisi arasındaki bağlantının zayıf olduğuna inanıyor.

Dosya, hükümete teknolojinin şiddetle mücadelede yardımcı olup olamayacağını araştırması çağrısında bulunuyor.

Ayrıca yeni teknolojinin akıl sağlığı bozukluğundan muzdarip kişiler şiddete yönelmek üzere olduğunda bunu belirleyebileceğini öne sürüyor.

The Washington Post’a konuşan ABD Gizli Servisi eski baş araştırma psikoloğu Marisa Randazzo önerinin endişe verici olduğunu söyledi.

Bunun için gereken teknoloji henüz geliştirilmiş değil ve insanları izlemek sivil hakları da ihlal eden bir durum.

Randazzo gazeteye yaptığı açıklamada ilk önermenin kendisinin kusurlu olduğunu belirterek, “Araştırmadan edindiğimiz tüm bilgiler bunun en iyi ihtimalle zayıf bir bağlantı olduğunu söylüyor” dedi.

El Paso katliamı ırkçı motivasyonları olan bir adam tarafından gerçekleştirilmiş ancak ABD’deki muhafazakarlar defalarca bundan akıl sağlığının sorumluğu olduğunu ileri sürmüştü.

El Paso katliamı ve Ohio eyaletindeki Dayton kentinde gerçekleşen bir diğer silahlı katliamın ardından Donald Trump, “İnsanların bunun bir akıl sağlığı sorunu olduğunu unutmasını istemiyorum. Bunu unutmalarını istemiyorum çünkü bu böyle. Bu bir akıl sağlığı sorunu” demişti.
Trump Cumhuriyetçiler için favori bir sohbet konusunu tekrar ederek, “Tetiği çeken insanlar, silah değil” diye eklemişti.

İstatistikler daha sıkı silah kontrol önlemleri bulunan diğer ülkelerin ABD’den çok daha düşük seviyelerde silah şiddetiyle karşılaştıklarını ortaya koyuyor.

ABD Başkanı silahlı saldırıların ardından silah kontrolüne ilişkin sorulara cevap vermekten kaçındı.

Trump’a ağustosta Dayton kentindeki saldırganın kullandığına benzer yüksek kapasiteli şarjörlerin yasaklanmasını destekleyip desteklemeyeceği sorulmuştu.

Soruya cevap vermekten kaçınan Trump bunun yerine akıl sağlığı bozukluğu olan kişilere yönelik hastanelerin kapatılmasını eleştirmişti.

Arda Turan-Berkay davasında karar! Michael Jackson'ın büyük hilesi ortaya çıktı! Sende hangi tür kaygı bozukluğu var? Müge Anlı 16 Eylül canlı izle! Canlı yayında... 16 Eylül 2019 bugün hangi maçlar var? SIM kart devri kapanıyor... 17 Eylül bugün hangi diziler var? Sevgilisi ölünce tüm hayatını değiştirdi! Bim 17 Eylül 2019 kataloğu! İşte aktüel kataloğu