Adaçayının faydaları nelerdir?

Adaçayı kökeni çok eskilere dayanan ballıbabagiller familyasından gelen tıbbi ve aromatik bitki türüdür. Adaçayının birçok faydası vardır. Tüylü ve beyaza yakın bir renkte olan adaçayı nasıl tüketilmeli?

Adaçayı saymakla bitmek bilmeyen faydaları vardır. Bir çok hastalığın önlenmesinde kullanılan adaçayı Her derde deva görülüyor. Aromatik kokusu yüzünden parfüm ve sabun yapımında da kullanılan bitkinin yapraklarının ilaç yapımında kullanıldığı bilinir. Biberiye, kekik ve nanenin de içinde bulunduğu ballıbabagiller familyasından olan ada çayı; A, B3, B6, B9, E, ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, çinko, demir, kalsiyum, manganez ve potasyum mineralleri bakımından da zengindir.

Adaçayı az miktarda kalori, yağ, lif ve protein içerir.

ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

- Adaçayı sindirimi kolaylaştırır. Özellikle stres kaynaklı sindirim bozukluğuna yardımcı olur.

-Detoks özelliği bulunur. Düzenli olarak kullanıldığında vücudumuzu toksiklerden arındırır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı destek olur.

-Ağız içi yaraları ve aftlar içinde yararlıdır.

-Daha parlak ve yumuşak bir cilt elde etmek için de adaçayı bitkisinden yararlanabilirsiniz. Demlenmiş ve ıslak haldeki adaçayını cildinize maske şeklinde düzenli olarak uygulayarak cildinizi parlatabilir ve bebeksi bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

ADAÇAYINI KİMLER TÜKETMEMELİ?

-Emziren ve gebe olan annelerin ada çayı tüketmesi sakıncalıdır. Süt kesilmesi veya rahim kasılmasına yol açabilir.

- Eğer düşük tansiyona sahipseniz çok sık tüketmemelisiniz.

-Sürekli ilaç kulllananlara adaçayı içmeleri tavsiye edilmez.

-Şeker hastalarına adaçayı tavsiye edilmiyor.

-6 yaşında küçük çocukların tüketmesi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yıllarca süren dehşet: Annemin kuması gibiydim Otomobil alan satanlar dikkat! İkizler aynı adamdan aynı anda hamile kalacak! Sen Çal Kapımı 5. Bölüm izle full tek parça FOX YouTube Perseid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta? Türkiye'den izlenebilir mi? Barcelona Bayern Münih özet izle 2-8 BİM 14 Ağustos 2020 aktüel ürünler Kebriye Koç kimdir? Müge Anlı'dan neden ayrıldı? MasterChef Emel Günoğlu kimdir? Kaç yaşında? Instagram hesabı ne?