2018'de kaçırılmıştı... Türkiye devreye girdi, İtalyan Silvia kurtarıldı

İki yıl önce Kenya'da kaçırılan İtalyan gönüllü Silvia Romano kurtarıldı. İtalyan basınına göre; Romano'nun kurtarılmasında Türkiye de etkili oldu.

Silvia Romano, Afrika'daki çocuklara yardım amaçlı "Africa Milele" isimli bir dernek için Kenya'nın Chakama köyünde çalışırken 20 Kasım 2018'de kaçırılmıştı. Romano'nun Somali'de, El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü tarafından esir tutulduğu belirtiliyordu.

BBC Türkçe'nin haberine göre: İtalya Başbakanı Giuseppe Conte bu akşam yaptığı açıklamada "Silvia Romano kurtarıldı! Dış istihbarat servislerinin çalışanlarına teşekkür ediyorum. Silvia, seni İtalya'ya bekliyoruz!" dedi.

TÜRKİYE VE SOMALİ İSTİHBARAT BİRİMLERİ DEVREYE GİRDİ

Ansa Haber Ajansı, Romano'nun kurtarılması operasyonunda İtalyan dış istihbarat servisi Aise'nin, Türk ve Somalili istihbarat servisleriyle işbirliği içinde çalıştığını belirtti. Ajans, kurtarma operasyonunun dün gece yapıldığını yazdı.

 

İTALYA'DAN TEŞEKKÜR AÇIKLAMASI

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da sosyal medyada yayımladığı mesajda "Size iyi bir haber vermek istiyorum. Silvia Romano özgür" ifadelerini kullandı. Di Maio, İtalyan istihbarat servisleri ve Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra "bunun için çalışan herkese" teşekkür etti.

 

KURTARILAN KADININ İLK AÇIKLAMASI

Halen Somali'nin başkenti Mogadişu'da "uluslararası güçlere ait güvenli bir tesiste" olduğu belirtilen Romano'nun yarın öğleden sonra İtalya'ya ulaşması bekleniyor.

İtalyan basınına göre, Silvia Romano'nun kurtarılmasının ardından ilk sözleri "Güçlü kaldım ve direndim. İyiyim, İtalya'ya dönmek için sabırsızlanıyorum" oldu.

Yeni Omicron varyantının semptomları neler? Omicron varyantının ilk semptomları ortaya çıktı CANLI İZLE Cadiz-Atletico Madrid NATO ve AB'den Letonya'ya ortak ziyaret Fotoğraftaki detayı bulunuz... "Boş çerçeveyi doldurmak istiyoruz" Son 24 saatte 21 bin 655 vaka, 213 can kaybı! Abdullah Avcı'dan şampiyonluk sözleri...
Sonraki Haber