2. el araç satış yetki belgesi nasıl alınır? Yetki belgesi alım şartları...

2. el araç satış yetki belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci el pazarına yönelik yeni bir düzenleme geldi. Yeni yönetmeliğie göre yetki belgesi olmayanlara bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satış hakkı verildi. İşte detaylar...

2. el araç satış yetki belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı yeni yönetmelikle birlikte ikinci el araç satış işlemleri yetki belgesi ile yapılacak. İşte detaylar....


2. EL ARAÇ SATIŞ YETKİ BELGESİ NASIL ALINIR? ŞARTLAR NELER?


Son aylarda hareketliliğin zirve yaptığı ikinci el araç pazarına yönelik yeni bir düzenleme geldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmeliğe göre kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte, "Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı" maddesi yer aldı.

Yönetmelik ile ikinci el araç ticaretine getirilen bir başka yenilik ise, "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir" maddesi oldu. Buna göre, yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni yönetmelikte yer alan, "Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esaslar ile bu şarttan muafiyet sağlayan eğitim alanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim, Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından verilir" maddesi ise, yetki belgesi almak için eğitim alma şartının getirileceğini işaret ediyor.

Yeni Omicron varyantının semptomları neler? Omicron varyantının ilk semptomları ortaya çıktı CANLI İZLE Cadiz-Atletico Madrid Galatasaray Eski Başkanı Mustafa Cengiz öldü mü? Mustafa Cengiz neden öldü? Son 24 saatte 21 bin 655 vaka, 213 can kaybı! Abdullah Avcı'dan şampiyonluk sözleri... TFF'den Mustafa Cengiz için taziye mesajı!
Sonraki Haber