Yaşam

Ameliyatta yaptığı hata sonrası vicdan azabı çeken doktor intihar etti! Vasiyetini görenler şoke oldu...

Kalçasında yürümesini engelleyen bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat olan 50 yaşındaki kadın, operasyon sonrası böbrekleri iflas etti. Ameliyatı yapan doktor bir süre sonra operasyon sırasında yanlışlıkla toplardamarını kestiğini itiraf etti. Bu olay sonrası vicdan azabına dayanamayan doktor böbreklerinin kadına verilmesini vasiyet edip intihar etti.

Yalova'da yaşayan 50 yaşındaki iki çocuk annesi Seher Uygun kalçasında yaşadığı sorun nedeniyle yürümekte zorluk yaşayınca doktora gitti. 

Op. Dr. Güven Mete tarafından 2014'te yapılan operasyon oldu. Fakat ameliyat sonrası Uygun tuvaletini yapmakta zorluk çekti.

BÖBREK YETMEZLİĞİ TANISI KONDU

Vücudunda şişme meydana gelen kadın, yeniden hastaneye başvurduğunda akut böbrek yetmezliği tanısı kondu. Hastanede hemodiyalize uygun makine olmadığından İstanbul Cerrahpaşa'daki bir hastaneye sevk edildi.


YANLIŞLIKLA KESTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Ameliyat sırasında talihsiz kadının toplardamarının kesildiği ortaya çıktı. İki kez kalbi duran talihsiz kadın, ilkyardımla hayata döndürüldü. Şok etkisi yaratan itiraf ise Dr. Güven Mete'den geldi. Kadının tedavisini yürüten doktora mail atan Dr. Mete, gerçeği itiraf ederek toplardamarın yanlışlıkla kesildiğini söyledi. Diyaliz makinesine bağlı yaşamaya mahkûm olan Seher Uygun, Yalova'ya döndü ve böbrek nakil listesine girdi. Bir süre sonra da nakil gerçekleşti.

NOT BIRAKARAK İNTİHAR ETTİ

İddiaya göre olay sonrası Dr. Güven Mete'nin hastane ile ilişiği kesildi. Doktor daha sonra eşiyle İstanbul'a taşındı. Aradan aylar geçti. Doktor, İstanbul'daki evinde 2015'te bir not bırakarak intihar etti.

DOKTOR 'BÖBREĞİMİ VERİN' DİYEREK VASİYET BIRAKMIŞ

Böbreğini Seher Uygun'a verilmesini vasiyet ederek yaşama gözlerini yuman genç doktorun eşi, Yalova'daki Seher Uygun'un hastanede çalışan akrabasına ulaşarak durumu anlattı. Seher Uygun'a haber verildiğinde ise kadının böbrek nakli olduğu ortaya çıktı.

"AMELİYAT SONUCU YÜZDE 83 ENGELLİ KALDIM"

Sabah'ın haberine göre, konuyla ilgili konuşan Seher Uygun, şunları söyledi: "Ameliyat sonucu böbreklerimi ve sağlığımı kaybettiğim için yüzde 83 engelli kaldım. Günde 30 adet ilaç kullanıyorum ve ayda iki kez Yalova'dan İstanbul'a gidiyorum. Ömrümün sonuna kadar bu ilaçları içeceğim ve sürekli hastaneye kontrole gitmek zorundayım. Hastanede 4 aylık tedavi süreci geçirdim. Sol gözüm üzüntüden ve ağlamaktan dolayı hasar gördü, kanama oldu ve sol gözümden anjiyo oldum. Başıma gelen bu olay nedeniyle maddi ve manevi zarar gördüm, görmeye devam ediyorum. Sadece yürüme sıkıntısı çekiyordum, şu an engelliyim."