Yaşam

Ameliyat olacaklar dikkat! Sistem tamamen değiştirilecek..

Dünya genelinde büyük tehlike oluşturan obezite hastalığıyla ilgili önemli değişiklikler yapıldı. Bazı hastalarda ölümle sonuçlanan obezite ameliyatları için TBMM Obezite Komisyonu Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Böylelikle obezite ameliyatlarına yen kriiterler geliyor.

TBMM'nin dünya genelinde sayıları gittikçe artan obezite sorunuyla ilgili Obezite Komisyonu, Sağlık bakanlığını harekete geçirdi.

Böylelikle, “obezite cerrahisi, obezite merkezlerinin açılması, tescil edilmesi, çalışma usül ve esasları hakkında” yönetmelik taslak hazırlandı.

Buna göre; obezite ameliyatı eğitimi ve sertifika alamayan doktor obezite ameliyatı yapamayacak. Yapan cerrahlara meslekten men cezasına varana kadar ağır yaptırımlar uygulanacak. Yoğun bakımı olmayan, ilgili branşlar ve gastreontrolog uzmanı bulunmayan hastanelerde obezite ameliyatı yapılamayacak.

 

"OBEZİTEYE YENİ ROTA"

Başkanlığını AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır’ın yaptığı TBMM Obezite Komisyonu’nun 2.5 yıldır yürüttüğü “obezite” çalışması meyvelerini vermeye başladı. TBMM’nin tavsiye ve önerilerini dikkate alan Sağlık Bakanlığı yayınlayacağı yönetmelikle “obeziteye yeni rota” belirliyor.

SERTİFİKA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Taslak yönetmelikteki en kritik düzenleme her doktorun obezite ameliyatı yapamaması olacak. Bakanlık ilgili meslek örgütüyle “obezite sertifikasyon programı” hazırlayacak ve ancak eğitim alan cerrahlar obezite ameliyatına girebilecek. Halen obezite ameliyatı yapan, bariyatrik cerrahi yaklaşımları ve ileri laporoskopi etkinliklerinde deneyimli cerrahlar, sertifikasyon programını almış sayılacak. Sertifikasız ameliyat yapan cerrahlara meslekten men cezasına varan ağır yaptırımlar uygulanacak.

 

AMELİYATHANELERE YENİ DONANIMLAR

Ameliyat olacak kişiler, ameliyatın riskleri konusunda bilgilendirilerek, rızaya dayalı onayları alınacak. Ameliyatlar; yoğun bakım servisi, endoskopi ünitesi ve obezite cerrahisi donanımına sahip ameliyathaneleri bulunan merkezlerde yapılabilecek.

Günün Videosu
İstiklal Caddesi'nde iki kadın birbirlerinin saçından tutarak yerde sürüklerken bu sırada kavgaya dahil olan bir kişi yerdeki kadını yumrukladı. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.