Spor

Altuğ Çelikbilek'ten üst üste 2 turnuva zaferi... İspanya'daki Türk finali tarihe geçti

İspanya’nın Pozoblanco kentinde sert zeminde gerçekleşen organizasyonun 1 saat 47 dakika süren Altuğ Çelikbilek-Cem İlkel final maçında şampiyonluğa ulaşan taraf Altuğ Çelikbilek oldu. Türk tenisi adını tarihi finalde şampiyon olan Altuğ, üst üste 2 turnuva kazanan ilk Türk tenisçi oldu.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Altuğ Çelikbilek, Porto Challenger'ın ardından Pozoblanco Challenger'da da şampiyon oldu. Dünya 172. numarası 24 yaşındaki raket, üst üste 2 turnuva kazanan ilk Türk tenisçi olarak tarihe geçti.

Türkiye dışındaki bir ATP Challenger turnuvasında iki Türk tenisçinin oynadığı ilk final olma özelliği taşıyan Open Ciudad de Pozoblanco'da Cem İlkel'i mağlup eden ve üst üste 10. galibiyetini elde eden Altuğ Çelikbilek, tarihi final hakkında şöyle konuştu: "Birgün beraber final oynamak hayalimizdi, ikimiz adına da gururluyum. Cem ile oynamak her zaman hem zevkli hem zordur. En yakın arkadaşınızla finalde oynamak tabii ki de özel bir his. Ama aynı zamanda da mental olarak zor bir his. Keyifli bir final oldu. Bugün şanslı olan bendim ben kazandım."


SIRALAMADA KARİYER REKORU KIRACAK

24 yaşındaki Altuğ, bir diğer temsilcimiz Cem İlkel karşısında ilk seti 6-1 ile hanesine yazdırdı. İkinci sette etkili bir mücadele ortaya koyan Cem İlkel 7-6 biten tie-break sonunda maçı final setine taşıdı. Final setinin 4. oyununda servisi kıran Altuğ 3-1 öne geçti ve şampiyonluk için önemli bir avantaj yakaladı.

Final setini de 6-3 ile hanesine yazdıran Altuğ İspanya’daki Türk finalinde kazanan taraf oldu. Altuğ Çelikbilek üst üste 10. galibiyet, üst üste 2. Challenger şampiyonluğu ile birlikte gelecek hafta açıklanacak sıralamada yeni klasman kariyer rekorunu da kıracak. Cem İlkel de yeni klasmanda en yüksek sıralamasını görecek. 

Kariyer sezonunu geçiren Altuğ Çelikbilek, mart ayında da St. Petersburg Challenger'da final oynamıştı.