Altında sıçrama beklentisi! Çarşamba kritik gün

Altın fiyatları, zayıflayan doların desteğiyle Salı günü yükseldi. Ancak, piyasa katılımcıları ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım duruşuna ilişkin daha fazla netlik bekliyor. Piyasa analisti Anil Panchal’a göre, altının toparlanmasının Çin Covid konferansı ve Fed konuşmasından onay alması gerekiyor. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Piyasa analisti Anil Panchal’a göre, altının toparlanmasının Çin Covid konferansı ve Fed konuşmasından onay alması gerekiyor.
“Bu durumda altın bir sıçrama yapacaktır”

Altında sıçrama beklentisi! Çarşamba kritik gün

Altın fiyatları ABD Federal Reserve yetkililerinin şahin yorumlarının ardından bir önceki seansta yaklaşık %1 düştü. Bununla birlikte, Salı gününe yükselişle başladı. Fed Başkanları James Bullard ve John Williams, enflasyonla mücadelede gidilecek çok yol olduğunu söyledi. Bu arada, dolar endeksi %0,4 geriledi ve altını off-shore alıcılar için daha ucuz hale getirdi. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:
Altın, önceki seanstan sonra düzeltici bir yükseliş görüyor. Ayrıca dolar biraz daha düştü. Powell’ın konuşması, piyasanın şahin topu ileriye itmediği şeklinde okuduğu bir tona ulaşırsa, o zaman altın bir sıçrama yapacaktır.”

“Çin’deki protestolar ve sonuçları tüm metaller üzerinde ağırlık yaratacak”
ADP Ulusal İstihdam raporu ve ABD Çalışma Bakanlığı’nın NFP verileri de bu hafta açıklanacak. Veriler, Fed’in politika planı hakkında bazı ek ipuçları sağlayabilir. Bu arada Çin polisi, daha fazla protestoyu önlemek için Pekin ve Şanghay’da devreye girdi.
Kurumsal danışmanlık şirketi AirGuide’ın direktörü Michael Langford, dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Çin’deki protestolar ve bunun sonucunda ortaya çıkan yoğun güvenlik varlığının önümüzdeki ay harcamaları ve endüstriyel aktiviteyi etkileyeceğini ve bunun tüm metaller üzerinde ağırlık yaratacağını söylüyor.

Dolar ve faizler, karışık Fed sinyalleri arasında mücadele ediyor.

Fed yetkililerinin genel tavrı olumlu. Bununla birlikte, bireysel yorumlar daha yumuşak faiz artırımlarına duyulan ihtiyacı dışlamıyor. Bu nedenle ABD Hazine tahvil getirilerini yükseltmede başarısız oldu.

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin yakın zamanda merkez bankası çok yüksek enflasyonu düşürmek için harekete geçerken daha küçük faiz oranları artışlarını desteklediğini söyledi. Daha önce, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz artışlarındaki duraklamayı desteklemek için daha fazla iyi enflasyon raporu ve daha fazla ılımlılık işareti görme ihtiyacına işaret etmişti. Ancak, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, durumun alıştığımızdan çok daha yüksek faiz gerektirdiğini belirtti. Ayrıca, New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, Fed’in oranları enflasyonu aşağı çekmek ve gelecek yıl boyunca orada tutmak için yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye yükseltmesi gerektiğine inandığını söyledi. Ek olarak, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, risk yönetimi nedenlerini öne sürerek daha sıkı para politikasını savundu.

Bununla birlikte, gösterge niteliğindeki ABD 10 yıllık Hazine getirileri, üç haftalık bir düşüş yörüngesi kaydetti. Bu hafta şu ana kadar %3,70 civarında kenarda kaldı. ABD Doları zayıflığının, durgun Hazine tahvil getirileri arasında ivme kazandığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, ABD Dolar Endeksi (DXY) gün içinde %0,40 düşerek 106,25’e geriledi. Anil Panchal’a göre, bu da altın boğalarını destekliyor.

“Bunlar, altın traderları için anahtar olacak”

Çin, koronavirüs sayılarında çok ihtiyaç duyulan gevşemeye tanık oldu. Şimdi Çinli yetkililer, bugün Covid önleme ve kontrol önlemlerini iletmeye hazırlanıyor. Analiste göre, olumlu bir sonuç çıkması durumunda altının daha fazla güç kazanmasına yardımcı olması mümkün.

Ek olarak, Fed politika yapıcılarının yorumları önemli olacak. Faiz artışlarındaki yavaşlamaya vurgu durumda altın boğalarının dizginleri elinde tutmasına yardımcı olması mümkün. Fed Başkanı Jerome Powell, Kasım ayındaki FOMC toplantısından bu yana ilk kez kamuoyu önüne çıkacak. Analiste göre, düşüş eğilimini yinelemesi halinde altını ilerletmesi muhtemel.

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal, altının teknik görünümüne ilişkin olarak şu seviyelere dikkat çekiyor. Altın, boğaların 09 ve 15 Kasım arasında külçenin yukarı yönlü %38,2 Fibonacci düzelmesini zorlamasıyla yükseldi. Yukarı yönlü momentum, yükseliş eğilimi gösteren Hareketli Ortalama Yakınsama ve Sapma (MACD) göstergesinin yanı sıra 14’te yer alan daha sağlam Göreceli Güç Endeksi’nden (RSI) de ipuçları alıyor. 50 Saatlik Hareketli Ortalamanın (HMA) 200-HMA’yı delmeyi ve bir ‘Boğa Haçı’ doğrulamayı hedefliyor. Bu da altın alıcılarını umutlu tutuyor.

Bununla birlikte, 1.763 dolar civarındaki bir haftalık alçalan trend çizgisinin ve 1.786 dolar yakınındaki aylık zirvenin, kısa vadeli altın fiyatını 1.800 dolar eşiğinin önünde yukarı doğru zorlaması olası. Öte yandan, 1.750 doları çevreleyen 50-HMA ve 200-HMA’yı içeren alanın altında net bir kırılma, altın satıcısının girişinin anahtarını elinde tutuyor. Bunu takiben, ‘Altın oran‘ olarak da bilinen en son düşük seviyenin ve %61,8 Fibonacci düzeltmesinin, altın ayılarını sırasıyla 1.739 dolar ve 1.734 dolar seviyelerini hedeflemeye çekmesi mümkün.

Altında sıçrama beklentisi! Çarşamba kritik gün ile ilgili etiketler ekonomi altın FED Amerika