Ekonomi

Altın piyasasında hareketlilik! Gözler yarın açıklanacak veride...

Fed yetkililerinin, ABD Merkez Bankası'nın varlık alımlarını azaltı faiz artırımı yapacağına yönelik değerlendirmeleri altın fiyatlarını düşürdü. Altının ons değeri 1.800 dolar seviyesinde sıkıştı. Analistlerin gözü ABD'de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde. Bu verinin de beklentilerin çok altında kalması halinde altın fiyatının 1832-1835 dolar/ons seviyesini yeniden hedefleyeceğini öngörülüyor.

Fed'in varlık alımlarını azaltıp faiz artırma beklentisi üzerine yorum yapan Fed yetkilieri altın piyasasını olumsuz etkiledi.

YETKİLİLER 2022 SONUNU İŞARET ETTİ

Fed'in varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabileceğini belirten yetkililer, 2022 sonu ya da 2023'te de faiz artışı olabileceğini belirtti. Böylece ons altın 1832 dolar seviyesinden 1811 dolar seviyesine kadar geriledi.

GÖZLER YARIN AÇIKLANACAK VERİDE

Analistler, piyasalarda gözlerin ABD'de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde olmaya devam edeceğini, ADP verisi gibi bu verinin de beklentilerin çok altında kalması halinde altın fiyatının 1832-1835 dolar/ons seviyesini yeniden hedefleyeceğini öngörüyorlar.

GRAM ALTIN DOLARLA GÜÇLENİYOR

Gram altın fiyatları dolardaki yükseliş hareketiyle güç kazanıyor. Saat 08:27 itibariyle gram altın 494 liradan alıcı buluyor. Gün içinde en düşük 492.7 lira, en yüksek 495.7 lira seviyesi görüldü.

Kaynak: Hürriyet

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.