Gündem

Altaylı, Erdoğan'ın bayramlaşma videosunun yayımlanmasını eleştirdi! Altun: Habertürk'ü Kınıyoruz

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugün yayımlanan köşe yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramlaşma videosunun servis edilmesini eleştirmişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yalan haber, karalama ve dezenformasyon yaptığını belirttiği Habertürk'ü kınadığını duyurdu.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yalan haber, karalama ve dezenformasyon yaptığını belirttiği Habertürk'ü kınadığını duyurdu. Altun'un hedefinde Habertürk yazarı Fatih Altaylı vardı. Altaylı bugün yayımlanan köşe yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramlaşma videosuna değinmişti.

Bayramlaşma mesajında Erdoğan'ın, "sözlerinin ortasında derin bir iç çektiğini ve gözlerini kapattığını, uyuklar gibi olduğunu ve bir an, sanki içi geçmişçesine sustuğunu" ifade eden Altaylı, "Ama çekilmiş, montajlanmış ve servis edilmiş bir bantta böyle bir durumun gösteriliyor olması çok ama çok fenadır. Açık biçimde, çok yakınında birilerinin Cumhurbaşkanı’nı zor duruma düşürmek istediğine, zayıf göstermeye çalıştığına işaret eder." diye yazdı.


Altaylı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"O görüntüyü yayına kim verdi


Önceki gün Cumhurbaşkanı’nın genel başkanı olduğu partinin mensuplarına yönelik bayram mesajı, Anadolu Ajansı eliyle medyaya servis edildi.

Mesaj Cumhurbaşkanlığı tarafından kaydedilmiş, Anadolu Ajansı ve TRT’ye verilmişti.

Anadolu Ajansı da bu mesajı tüm medyaya servis etmişti.

Birçok televizyon ajanstan gelen bu görüntüyü kullandı.

Bayramlaşma mesajını izleyenler gözlerine inanamadı.

Cumhurbaşkanı, sözlerinin ortasında derin bir iç çekiyor ve gözlerini kapatıyor, uyuklar gibi oluyor ve bir an, sanki içi geçmişçesine susuyordu.

Banttaki bu durum TRT tarafından banttan kesilmişti.

Ama görüntüyü Anadolu ajansından alan diğerleri aynen yayınladılar.

Hiç ama hiç iyi bir görüntü değildi.

Bu durumun nedenlerini bilemem.

Aşırı yorgunluk, rahatsızlık veya başka bin türlü şey olabilir.

Aklım ermez.

Ancak bu görüntülerin yayınlaması gerçek anlamda bir rezalettir.

Bu bir canlı yayın olsa anlarım.

Yapacak bir şey yoktur.

Ama çekilmiş, montajlanmış ve servis edilmiş bir bantta böyle bir durumun gösteriliyor olması çok ama çok fenadır.

Açık biçimde, çok yakınında birilerinin Cumhurbaşkanı’nı zor duruma düşürmek istediğine, zayıf göstermeye çalıştığına işaret eder.

Sonuçta bu görüntüyü sadece kendi vatandaşları ya da partilileri değil, tüm dünya izlemektedir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde, o ülkenin liderinin böyle bir görüntüsü göz göre göre banttan yayınlanmaz.

Çünkü bu liderin durumunu dünya çapında tartışmaya açar.

Açık bir zafiyet göstergesi haline gelir.

Bu durumdan haberdar olup olmadığını sorduğum muhafazakar bir gazeteci arkadaşıma Anadolu Ajansı ve TRT’den “Görüntünün doğrudan Beştepe’den geldiği ve kendilerini de zor duruma düşürdüğü” yanıtı verilmiş.

Bu kabul edilebilir bir şey değildir.

Tam aksine bence bir ulusal güvenlik sorunudur.

Ama muhtemelen bu konuda hiçbir şey yapılmayacak, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir görüntüsünün yayınlandığından haberi dahi olmayacaktır."

 

 

FAHRETTİN ALTUN'DAN KINAMA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bu yazı üzerine, yalan haber, karalama ve dezenformasyon yaptığını ileri sürdüğü Habertürk'ü kınadığını duyurdu.

Altun, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yalan haber, karalama ve dezenformasyon ile mücadelemiz sürüyor. Habertürk, karalama, dezenformasyon ve yalan haberden bir türlü vazgeçmiyor. Halkımızın doğru haber alma hakkını, genel olarak medyamızın itibarını garanti altına almak için çalışacağız. HABERTÜRKÜ KINIYORUZ!" ifadelerine yer verdi.

Altun'un bu paylaşımının ardından "HABERTÜRKÜ KINIYORUZ" başlığı Twitter'da ilk sıraya yükseldi.