Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı çağrı yaptı: Çok gelmek istiyorsunuz ya gelin görün

Rusya'nın uyguladığı doğalgaz kesintisi sonrası Avrupa'da ciddi bir enflasyon artışı yaşanıyor. Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşı, Türkiye'den ayrılarak Avrupa'ya gitmek isteyen gençlere seslendi. Vatandaş sosyal medyada paylaştığı videoda sokakta yaşayan evsizleri göstererek, "Çok gelmek istiyorsunuz ya gelin görün" dedi.

Rusya'nın uyguladığı gaz kesintisi yaptırımı Almanya'yı derinden etkilemeye devam ediyor. Pahalı enerji ve gıda, ülkede enflasyonu yaklaşık 50 yılın en yüksek seviyesine ulaştırdı.

Temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta yeniden yüzde 7,9'a çıkarak, ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana görülen en yüksek seviyesindeki seyrini sürdürüyor. Almanya'da enflasyon, Mayıs 2022’de yine yüzde 7,9 olarak kayıtlara geçmişti.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, ülkede artan fiyatlar ve hayat pahalılığı protestolara neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde pahalılığa tepki gösteren Almanlar, Köln kentinde miting ve yürüyüş düzenledi.

TÜRK VATANDAŞI GENÇLERE SESLENDİ

Yaşanan kötü gidişata rağmen ülkeye göçü özendirmeye çalışan kesime bir Türk vatandaşından tepki geldi. Çektiği videoda tren istasyonunda uyuyan insanları göstererek Türkiye'den gitmek isteyen gençlere seslenen Türk vatandaşı şu ifadeleri kullandı:

"Buraya çok gelmek istiyorsunuz ya hani Almanya cennet cennet. İşte bak böyle. Tren istasyonunun orada yani uyuyan insanları görüyorsunuz. Bunlar sadece bir tanesi. Bu Türkiye'deki gençlere söylüyorum. Çok gelmek istiyorlar ya hepiniz gelin buraya. İşte bak gördüğünüz gibi o köşe, o köşe hepsi dolu. Bir tanesi burada uyuyor görüyorsun değil mi?

"SİZ NİYE ŞİKAYET EDİYORSUNUZ?"

Çok gelmek istiyorsunuz ya, buralarda her taraf idrar, pislik. Almanya çok zengin, 10 milyon avro maaş veriyor, 50 milyon avro bilmem ne siz niye şikayet ediyorsunuz? Hepiniz anlatıyorsunuz, gelin görün."

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı çağrı yaptı: Çok gelmek istiyorsunuz ya gelin görün ile ilgili etiketler Almanya türk vatandaşı çağrı evsiz