Dünya

Almanya'da Omicron alarmına geçildi: Kapanma dönemi adım adım geliyor!

İki yıldır tüm gezegeni felç eden ve yasa boğan, bir SARS virüsü olan Covid-19'un yeni mutasyonları ortaya çıkmaya devam ediyor. En gelişmiş varyant olan Omicron'un giderek daha fazla ülkede görülmesi üzerine Almanya alarma geçti. Almanya'da hastanelerin kapasiteleri dolmak üzere. Yeni önlemlere göre aşı olmayanlar sinema, tiyatro ve restoran gibi yerlere giremeyecek.

Almanya artan vaka ve vefat sayıları ve koronavirüsün yeni varyantına karşı yeni tedbir kararları aldı.

İŞTE ALMANYA'NIN OMİCRON TEDBİRLERİ

İşte Almanya'nın aldığı yeni Omicron tedbirleri:

Toplantıda alınan kararlara göre, ülke genelinde mağazalara girişlerde 2G (iyileşmiş ve aşılanmış) kuralı geçerli olacak. Temel gıdaların satıldığı yerler bu kuraldan muaf tutulacak.

Sinema, tiyatro ve restoran gibi yerlere aşılanmış ve iyileşmiş olanlar (2G kuralı) girebilecek. Çocuklar ve 18 yaşından küçük olan gençler için istisnalar getirilebilecek.

EV BULUŞMALARINA DA KISITLAMA GELDİ

Aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş kişilerin katıldığı özel buluşmalarda bir hane halkı ile başka bir haneden en fazla 2 kişi yer alabilecek. 14 yaşından küçük çocuklar bundan muaf tutulacak.

Spor, kültür ve benzeri büyük çaplı etkinliklere de kısıtlama getirilerek; burada mekanın kapasitesinin en fazla yüzde 50'si kullanılabilecek ancak bu etkinliklere katılanların sayısı kapalı alanlarda 5 bin, açık havada 15 bin ile sınırlı olacak. Ayrıca bu etkinliklerde 2G kuralı uygulanacak ve tıbbi maske takılması zorunlu olacak.

Vakaların çok yüksek olduğu bölgelerde etkinlikler iptal edilecek, sportif etkinlikler seyircisiz yapılacak.

BARLAR VE DİSKOTEKLER KAPATILACAK

Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 350'yi aştığı bölgelerde barlar ve diskotekler kapalı tutulacak. Bu bölgelerde tüm temaslar kısıtlanacak, etkinliklere aşılanmış ve iyileşmiş olanlar için de sayı kısıtlamaları getirilecek.

Yılbaşında, 31 Aralık ve 1 Ocak'ta ülke genelinde toplanma yasağı uygulanacak. Ayrıca yılbaşı öncesi havai fişek satılması yasaklanacak.

Aşı kampanyasını hızlandırmak için eczanelere ve diş doktorlarına aşı yapma izini verilecek.

Diğer yandan, tedbirler kapsamında öğrencilere okulda maske takma zorunluluğu getirildi.